- Siostra Faustyna, taka prosta, siermiężna, toporna z tym swoim prostym językiem polskim, przekazuje treści mistyczne, duchowe, które przemawiają do ludzi różnych kultur. To bardzo ważny element naszego obrazu, naszej polskości, ta religijność, pobożność - mówi gość Jedynki.
Ksiądz prof. Jan Machniak ocenia, że w XX wieku, siostra Faustyna jest "najwybitniejszą mistyczką w sensie doświadczenia, które przekazała". - A przekazała to, co nazywamy bezpośrednim kontaktem z Bogiem. Potrafiła znaleźć odpowiednie słowa. To też jest dzisiaj obraz Polski, bo tak nas ludzie widzą na świecie. Nie znają dzieł naszych wieszczów narodowych Mickiewicza czy Słowackiego, które nas budują czy budowały, natomiast znają siostrę Faustynę - podkreśla rozmówca Macieja Zdziarskiego.
Z ks. prof. Janem Machniakiem rozmawialiśmy także o tym, jakie znaczenie dla pontyfikatu Jana Pawła II ma to, że Karol Wojtyła był Polakiem. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Tytuł audycji: "Polaków portret własny" w paśmie "Twarzą w twarz"
Gość: ks. prof. Jan Machniak (kapłan, prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, doktor habilitowany teologii, kierownik Katedry Duchowości w Krakowie, autor wielu książek z dziedziny teologii duchowości)
Data emisji: 19.01.2018
kh
Polski katolicyzm określa naszą tożsamość? - Jedynka - polskieradio.pl