Polskość w czasach średniowiecza a polskość współczesna

Data publikacji: 04.02.2018 11:57
Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 16:16
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - blvdone/Shutterstock.com

POSŁUCHAJ

Droga do polskiej tożsamości (Polaków portret własny/Jedynka)

Czy mają ze sobą coś wspólnego? O to pytaliśmy prof. Krzysztofa Ożoga, mediewistę z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

- Droga do polskiej tożsamości była długim procesem. Możemy mówić o roku 966 jako początku Polski chrześcijańskiej. Państwo polskie, które uważamy za to piastowskie, jest odrobine starsze. Pięknie pokazywał to Jan Paweł II w książce "Pamięć i tożsamość" - tłumaczył profesor.

Czy współczesne rozumienie polskości i w średniowieczu da się połączyć i zbudować jedną opowieść o byciu Polakiem?

- Tak jak już powiedziałem polskość jest pewnego rodzaju procesem. To, co łączy Mieszka I i wydarzenia roku 1918 to niewątpliwie idea państwa. Państwa, które obejmuje plemiona posługujące się tym samym językiem, podobne w obyczaju i podobne w typie kultury - uważa gość radiowej Jedynki.

Więcej w nagraniu. 

Była to ostatnia audycja z cyklu "Polaków portret własny" na antenie Jedynki. Jej autor Maciej Zdziarski żegna się z naszą anteną. W ramach cyklu w oczekiwaniu na rocznicę stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę zapraszaliśmy do studia na rozmowy o naszej tożsamości. Podobnie jak Marek Rostworowski, autor legendarnej wystawy "Polaków portret własny" z 1979 roku, Maciej Zdziarski tkał z różnych obrazów opowieść o polskości.

Tytuł audycji: "Polaków portret własny" w paśmie "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: prof. Krzysztof Ożóg (mediewista z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie)

Data emisji: 2.02.2018

Godzina emisji: 20.16

abi/mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.