Ułomność fizyczna nie zniechęciła go i nie ograniczyła jego pracy naukowej. Planował nawet lot w kosmos.
W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery zajmował się głównie czarnymi dziurami i grawitacją kwantową. Opracował wspólnie z Rogerem Penrose’em twierdzenia odnoszące się do istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie, znane dziś jako promieniowanie Hawkinga.
Był profesor matematyki i fizyki teoretycznej na macierzystej uczelni - Uniwersytecie Cambridge i w Kalifornijskim Instytucie Technologii w Pasadenie. Jego publiczne wystąpienia i książki popularnonaukowe, w których omawia współczesną kosmologię i własne odkrycia, uczyniły z niego akademicką sławę. "Krótka historia czasu" jego autorstwa znajdowała się na liście bestsellerów "British Sunday Times" przez rekordowy okres 237 tygodni.
- Hawking miał tę zdolność oderwania się od żmudnych i technicznych wyników swojej pracy i opowiedzenia ludziom o tym co robi w bardzo ciekawy sposób - mówi prof. Jerzy Lewandowski z Wydziału Fizyki UW. Książkę "Krótka historia czasu" oceni, jako jedną z najlepszych pozycji opowiadających o nauce.
Posłuchaj całej rozmowy.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Jankowska
Gość: prof. Jerzy Lewandowski (kierownik Katedry Teorii Względności i Grawitacji Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 14.03.2018
Godzina emisji: 19.10
ag