Po nowym prezydencie nie można się spodziewać żadnych zmian – powiedział w Jedynce Maciej Okraszewski z portalu dzialzagraniczny.pl. Zaznaczył, że Diaz-Canel w swoim przemówieniu wskazał, iż faktycznym przywódcą państwa jest Raul Castro, co jest prawdą, bo w tym systemie rządzi I sekretarz partii komunistycznej.
- W Polsce znamy ten model, za granicą media muszą tłumaczyć, o co chodz (...). Niektórzy zastanawiają się, czy to jest gra, czy czeka aż będzie mógł zastąpić Raula, czy myśli tak samo jak Raul – komentował gość Jedynki.
Ocenił, że nowy prezydent raczej będzie podążał ścieżką powolnej liberalizacji gospodarczej, ale w żadnym wypadku - politycznej. To bardziej model chiński – mówił Maciej Okraszewski. Kubańska gospodarka musi się przy tym opierać na pomocy zagranicznej. Teraz powstanie też pytanie, kto zastąpi Wenezuelę na Kubie w funkcji donatora. Wcześniej Kubę podtrzymywał ZSRR. Teraz pomocną dłoń wyciągają Rosja i Chiny. Tymczasem gospodarka Kuby jest w coraz gorszym stanie - mówił gość Jedynki.
W audycji zamieszczono również materiał Piotra Pogorzelskiego, któremu ambasador Polski w Bernie Jakub Kumoch opowiadał o Żydach, uratowanych w czasie II wojny światowej przez tak zwaną Grupę Berneńską.
Wynegocjowane przez KE przełomowe umowy handlowe i gospodarcze z Japonią i Singapurem komentował Piotr Bodył Szymala, ekonomista i radca prawny. Dokument czeka teraz na zielone światło europarlamentu i państw członkowskich. Pisze się teraz na nowo rolę Japonii - zaznaczył m.in. gość Jedynki. Tokio stara się wzmocnić swoją pozycję.
Więcej w audycji.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadzący: Magdalena Skajewska
Materiał Piotra Pogorzelskiego: Żydzi uratowani przez Grupę Berneńską
Goście: Piotr Bodył Szymala, ekonomista i radca prawny, (Monitor Prawa Bankowego), Maciej Okraszewski, portal dzialzagraniczny.pl
Data emisji: 20.04.2018
Godzina emisji: 18.14
agkm
Koniec ery Castro? "W Polsce już znamy ten model, rządził pierwszy sekretarz" - Jedynka - polskieradio.pl