We wrześniu 2014 roku podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Newport zostało podjęte zobowiązanie, że wszystkie kraje członkowskie przez 10 lat do 2024 roku muszą wydawać na obronność 2 proc. PKB. Jedną czwartą z tej kwoty należy przeznaczyć na zakup sprzętu.
Zdaniemie gościa audycji "Więcej Świata" Stany Zjednoczone jako jedyny kraj są w stanie zakończyć trwające konflikty militarne. - To głównie Amerykanie walczyli z ISIS. W 1995 roku wojnę w Bośni i Hercegowinie zakończyli Amerykanie - wyliczał amerykanista.
Artur Wróblewski podkreślił, że obecnie nie wszyscy wywiązują się z tych zobowiązań. Zdaniem eksperta podczas najbliższego szczytu NATO w Brukseli Donald Trump będzie egzekwował ustalenia z Newport.
- Angela Merkel mówiła, że podniesie do 1,5 proc. PKB wydatki na obronność do roku 2024. 10 lat było, żeby Europejczycy zwiększyli te wydatki. Niemcy nie chcą podnosić tych wydatków. Pamiętajmy, że największy zarzut padł pod względem Niemiec, że oni być może nie będą mogli dawać swoich żołnierzy do sił szybkiego reagowania NATO – podsumował rozmówca Jedynki.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono m.in. o wpływie gazociągu Nord Stream 2 na bezpieczeństwo.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadzący: Paweł Lekki
Goście: Artur Wróblewski (amerykanista, Uczelnia Łazarskiego), Aleksandra Gawlikowska-Fyk (ekspert PISM)
Data emisji: 06.07.2018
Godzina emisji: 18.14
ras
Ekspert: tylko 8 członków NATO w tym Polska wydaje 2 proc. PKB na obronność - Jedynka - polskieradio.pl