Historyczne słowa Thomasa Woodrowa Wilsona o państwie polskim

Data publikacji: 29.09.2018 14:50
Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 14:50
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
8 stycznia 1918 roku Thomas Woodrow Wilson w swoim orędziu przedstawił program pokojowy, który miałby zapobiec kolejnej wojnie światowej. Dla Polski ważny był 13. punkt, mówiący o utworzeniu niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza na terenach zamieszkanych w większości przez ludność polską
8 stycznia 1918 roku Thomas Woodrow Wilson w swoim orędziu przedstawił program pokojowy, który miałby zapobiec kolejnej wojnie światowej. Dla Polski ważny był 13. punkt, mówiący o utworzeniu niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza na terenach zamieszkanych w większości przez ludność polską, Autor - domena publiczna

POSŁUCHAJ

Historyczne słowa Thomasa Woodrowa Wilsona o państwie polskim (Historia żywa/Jedynka)

Do 1918 roku, wśród tak zwanych dziś polskich miesięcy, styczeń kojarzył się  zapewne z traumą powstania 1863 roku. 8 stycznia 1918 roku miał to zmienić. 

W tym dniu w amerykańskim Kongresie prezydent Thomas Woodrow Wilson w 13 punkcie swojego programu pokojowego stwierdził: "Powinno być utworzone niepodległe państwo polskie, które winno obejmować ziemie zamieszkane przez bezspornie polską ludność, mieć zapewniony wolny i bezpieczny dostęp do morza, i którego niezawisłość polityczna, gospodarcza oraz całość terytorialna winny być zagwarantowane układem międzynarodowym".

Tymczasem  wybrany przez Radę Regencyjną w Warszawie premier Jan Kucharzewski domagał się udziału Polski w rokowaniach pokojowych państw centralnych z Rosją bolszewicką oraz Ukrainą  w Brześciu. Bezskutecznie. Akcje protestacyjne przeciwko, jak to uznano, kolejnemu rozbiorowi Polski, objęły znaczą część ziem polskich. Zaś II Brygada Legionów opuściła szeregi armii austro-węgierskiej.

Na początku 1918 roku zawarta została polsko-francuska umowa w sprawie formowania Armii Polskiej we Francji. Armaty grzmiały nadal na polach bitewnych na przemian z dalszym ciągiem rokowań na Wschodzie. Niemcy i Austro-Węgry zajęły Białoruś, Ukrainę, Łotwę, Estonię. 3 marca Rosja podpisała z nimi pokój. Znów w Brześciu.

W audycji rozmawialiśmy o pierwszych miesiącach 1918 roku i sprawie polskiej. Czy ten czas przybliżał czy znów oddalał od niepodległości?

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 29.09.2018

Godzina emisji: 14.10

kh


 

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.