To jedna z pierwszych rodzin na ziemiach polskich, która zaangażowała się w działalność handlową i przemysłową. To z tej rodziny wywodzą się urzędnicy państwowi, wojskowi i duchowni. Podstawy prawne dla funkcjonowania nowoczesnego państwa stworzył Feliks Łubieński, był ministrem sprawiedliwości w czasach księstwa warszawskiego.
Feliks miał 10-cioro dzieci: 7 synów i 3 córki. Jeden z jego synów, Henryk, był wyjątkowo przedsiębiorczy. Najpierw zajął się uprawą zbóż i hodowlą bydła, ale szybko zmienił branże - został finansistą. W 1841 był właścicielem 11 gorzelni, kilku browarów, fabryki fajansów i kilku cukrowni. Ostatecznie trafił do twierdzy Zamość, a skazany na cztery lata za nadużycie władzy, został wywieziony na Syberię. Po powrocie z zesłania zaprzestał działalności publicznej, zajął się pomocą charytatywną. Już nigdy nie udało mu się odbudować fortuny.
Brat Henryka, Jan Łubieński, był członkiem domu handlowego "Bracia Łubieńscy i Spółka". W czasie powstania listopadowego organizował magazyny zbożowe i był intendentem generalnym armii.
Kolejny z braci Józef, był właścicielem Kasyna Gostyńskiego. Kasyno to klub zrzeszający ziemian w którym dyskutowano i propagowano nowoczesne gospodarowanie, oświatę, udzielano stypendiów na wyjazdy zagraniczne, wydawano pisma fachowe. Po upadku powstania listopadowego, jego dom w Pudliszkach był punktem przelotowym dla emigrantów. Przebywali u niego między innymi Adam Mickiewicz i Edward Odyniec.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Bohaterowie trzech zaborów
Autorzy: Edyta Poźniak i Andrzej Sowa
Czyta: Henryk Szrubarz
Gość: Marcin Brzeziński (badacz historii polskiej arystokracji)
Data emisji: 6.11.2018
Godzina emisji: 16.43
kwh
Partner cyklu
Przedsiębiorcza rodzina Łubieńskich - Jedynka - polskieradio.pl