Twórcy farmaceutycznej potęgi Warszawy

Data publikacji: 27.11.2018 17:40
Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 17:40
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - pixabay

POSŁUCHAJ

Twórcy farmaceutycznej potęgi Warszawy (Bohaterowie trzech zaborów / Jedynka)

Melchior Spiess był z pochodzenia Niemcem. Gdy ziemie polskie po raz trzeci podzielili między siebie zaborcy, przyjechał do Warszawy jako pruski urzędnik okupacyjny.

Swojemu synowi już nadał słowiańskie imię. Henryk Bogumir od dziecka biegle władał dwoma językami, polskim i niemieckim, a później zaczął rodzinny biznes. Studiował farmację, został współwłaścicielem apteki Spiess i Rakoczy. Prawdopodobnie był to prezent od ojca.

W 1824 roku w Ogrodzie Krasińskich rozpoczął wraz z czterema innymi warszawskimi farmaceutami nową działalność - otworzył pijalnię wód pod nazwą Instytut Wód Mineralnych i Sztucznych.

Interes rodzinny przejął Ludwik Henryk, siódme dziecko Spiessów, przez matkę przeznaczony do kontynuowania biznesu. W 1844 roku na ulicy Senatorskiej założył Skład Materiałów Aptecznych i Farb Malarskich, a na dzisiejszych przedmieściach Żyrardowa laboratorium apteczne.

Zakład Spiessów produkował także octy spirytusowe i estragonowe, lakiery, farby olejne, kleje, etery i olejki wonne. Roczna wartość produkcji wynosiła ponad 50 tysięcy rubli.

W międzywojniu firma stała się największym przedsiębiorstwem w Polsce, aktywnie uczestnicząc w rozwoju nauki. Ale z drugiej strony wielki kryzys spowodował, że część spółki przejęli Francuzi.

Podczas pierwszej, jak i drugiej wojny światowej firma Spiessów uruchomiła pomoc losową i lekarską, wydawano także posiłki dla pracowników. W tym czasie wyjątkową aktywnością wykazała się Jadwiga Spiess, która stała się jedną z pierwszych polskich managerek.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

Data emisji: 27.11.2018

Godzina emisji: 16.44

kwh

Partner cyklu


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.