Swojemu synowi już nadał słowiańskie imię. Henryk Bogumir od dziecka biegle władał dwoma językami, polskim i niemieckim, a później zaczął rodzinny biznes. Studiował farmację, został współwłaścicielem apteki Spiess i Rakoczy. Prawdopodobnie był to prezent od ojca.
W 1824 roku w Ogrodzie Krasińskich rozpoczął wraz z czterema innymi warszawskimi farmaceutami nową działalność - otworzył pijalnię wód pod nazwą Instytut Wód Mineralnych i Sztucznych.
Interes rodzinny przejął Ludwik Henryk, siódme dziecko Spiessów, przez matkę przeznaczony do kontynuowania biznesu. W 1844 roku na ulicy Senatorskiej założył Skład Materiałów Aptecznych i Farb Malarskich, a na dzisiejszych przedmieściach Żyrardowa laboratorium apteczne.
Zakład Spiessów produkował także octy spirytusowe i estragonowe, lakiery, farby olejne, kleje, etery i olejki wonne. Roczna wartość produkcji wynosiła ponad 50 tysięcy rubli.
W międzywojniu firma stała się największym przedsiębiorstwem w Polsce, aktywnie uczestnicząc w rozwoju nauki. Ale z drugiej strony wielki kryzys spowodował, że część spółki przejęli Francuzi.
Podczas pierwszej, jak i drugiej wojny światowej firma Spiessów uruchomiła pomoc losową i lekarską, wydawano także posiłki dla pracowników. W tym czasie wyjątkową aktywnością wykazała się Jadwiga Spiess, która stała się jedną z pierwszych polskich managerek.
Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.
Tytuł audycji: Bohaterowie trzech zaborów
Autorzy: Edyta Poźniak i Andrzej Sowa
Czyta: Henryk Szrubarz
Data emisji: 27.11.2018
Godzina emisji: 16.44
kwh
Partner cyklu
Twórcy farmaceutycznej potęgi Warszawy - Jedynka - polskieradio.pl