Szczyt klimatyczny w Katowicach. Rząd powinien całkowicie odejść od węgla?

Data publikacji: 09.12.2018 13:20
Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 13:55
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Prezydent COP24, wiceminister środowiska Michał Kurtyka (C), sekretarz wykonawcza UNFCCC Patricia Espinosa (L) i sekretarz biura Zmian Klimatycznych ONZ Alexander Saier (P) podczas konferencji prasowej po pierwszym tygodniu szczytu klimatycznego COP24
Prezydent COP24, wiceminister środowiska Michał Kurtyka (C), sekretarz wykonawcza UNFCCC Patricia Espinosa (L) i sekretarz biura Zmian Klimatycznych ONZ Alexander Saier (P) podczas konferencji prasowej po pierwszym tygodniu szczytu klimatycznego COP24, Autor - PAP/Waldemar Deska

POSŁUCHAJ

Czesław Mroczek (PO), Andrzej Kryj (PiS) i Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15) o szczycie klimatycznym w Katowicach (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)

W Katowicach trwa szczyt klimatyczny. Goście z całego świata debatują o rozwiązaniach dotyczących nowych technologii wytwarzania energii. W audycji "Tydzień kontra tydzień" politycy Platformy Obywatelskiej oraz Kukiz'15 ocenili, że Polska powinna zmienić swoją politykę węglową. Andrzej Kryj (PiS) stwierdził natomiast, że "Polska czyni bardzo wiele, by zredukować ilość tego surowca". 

Szczyt klimatyczny w Katowicach rozpoczął się w 2 grudnia i potrwa do 14 grudnia. Na szczyt przybyło tysiące gości z całego świata. O tym, co dzieje się podczas wspomnianego wydarzenia mówili w audycji "Tydzień kontra tydzień" politycy Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz'15. 

- Dobrze, że podczas szczytu toczą się rozmowy na temat nowych technologii, jeśli chodzi o wytwarzanie czystej energii. Mam też dysonans w związku z tym, że Polska importuje bardzo dużo węgla z Rosji, a narzuca wysokie opłaty na wydobywanie naszego węgla - stwierdziła Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15). 

Andrzej Kryj (PiS) stwierdził natomiast, że Polska czyni bardzo wiele, by zredukować ilość dwutlenku węgla. - To nie Polska jest największym producentem dwutlenku węgla. Porównajmy, ile tego związku dostarczają Niemcy, którzy bardziej niż Polska opierają gospodarkę na węglu - mówił Kryj. 

Według Cezarego Mroczka (PO) szczyt w Katowicach dobitnie pokazał problemy, z jakimi zmaga się Polska. - Mamy najtrudniejszą sytuację w Europie, jeśli chodzi o powietrze. Na dodatek drożeje prąd. Bierze się to z konkretnej polityki rządu. Kiedy świat zastanawia się nad tym, jak wyeliminować spalanie węgla, rząd stawia na rosyjski węgiel - ocenił Mroczek. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Goście: Czesław Mroczek (PO), Andrzej Kryj (PiS) i Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15)

Data emisji: 9.12.2018

Godzina emisji: 12.10

kad/ag

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.