Około 170 migrantów utonęło w Morzu Śródziemnym w wyniku katastrofy dwóch łodzi. Jedna płynęła z Libii do Włoch, druga z Maroka do Hiszpanii. Ogółem w 2018 roku w tym morzu zginęły 2262 osoby. To mniej niż w poprzednich latach, ale ta liczba wciąż budzi niepokój.
Human Rights Watch informuje z kolei o dramatycznych warunkach, jakie panują w libijskich obozach dla migrantów.
- Jest to najbardziej potencjalna i możliwa droga przepłynięcia. Podał pan liczbę osób, która zginęła na Morzu Śródziemnym. Pamiętajmy, że są to tylko te osoby, które zginęły po stronie europejskiej, jak już przepłynęły granicę. Tych ludzi tak naprawdę było więcej - mówiła El Ghamari. - Jakbyśmy porównali dane z 2017 roku z jednej i z drugiej strony, i z 2018, to zobaczylibyśmy, że dużo więcej osób ginie po stronie libijskiej - dodała.
Gość radiowej Jedynki przypomniała, że na stan rzeczy wpływa także sytuacja w samej Libii. - Trzeba wziąć pod uwagę to, że te plemiona, które mieszkają na południu Libii, zamieszkujące główną trasę przerzutową, czyli miejscowość Gatt, którą można przejść i nie trzeba iść przez pustynię, dorabiają się na migracji. Stała się ona dla nich głównym źródłem dochodu - stwierdziła ekspert. - Za to, żeby osoby które dobrze znają pustynie, mogły je przeprowadzić, trzeba też zapłacić. Wielu ludzi, którzy chcą przejść Libię, trafia na siatki przerzutowe, siatki terrorystyczne, zorganizowane grupy przestępcze i dużo osób też ginie - dodała.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o rekordowo długim shutdownie w Stanach Zjednoczonych oraz o kolejnym szczycie z udziałem prezydentów USA i Korei Północnej.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadzący: Dariusz Rosiak
Goście: Magdalena El Ghamari (Collegium Civitas), Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia w USA), Oskar Pietrewicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 22.01.2019
Godzina emisji: 18.12
dcz/kwh
Ciąg dalszy kryzysu migracyjnego. Ponad dwa tysiące ludzi utonęło w 2018 roku - Jedynka - polskieradio.pl