Strefa euro w Polsce. Zyskamy czy stracimy?

Data publikacji: 05.03.2019 20:35
Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 07:29
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Goście "Debaty jedynki".
Goście "Debaty jedynki"., Autor - Łukasz Kowalski/Polskie Radio

POSŁUCHAJ

Eksperci o perspektywach prowadzenia Polski do strefy euro (Debata Jedynki)

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, temat wprowadzenia euro wisi w powietrzu. Czy korzyści płynące z bycia krajem członkowskim Unii Europejskiej muszą płynąć z wprowadzenia do Polski strefy euro? Goście "Debaty" zajęli się rozpatrzeniem możliwych korzyści i strat, które mogłyby wyniknąć z wprowadzenia euro w kraju.

Jak wyglądała kwestia poparcia przez społeczeństwo wprowadzenia euro do Polski, zanim kraj stał się państwem Członkowskim Unii Europejskiej? - Był to czas, kiedy Polacy utożsamiali Unie Europejską z eurowalutą, a badania opinii publicznej pokazywały takie samo poparcie społeczeństwa co do wejścia Polski do Unii, jak co do wprowadzenia strefy euro w kraju. Z czasem proporcje te zaburzył kryzys w strefie euro. 80 procent Polaków zachwala aktualnie członkostwo w Unii Europejskiej, ale nie idzie to w parze z poparciem dla wprowadzenia euro w kraju - mówi dr Małgorzata Bonikowska.

Publicysta Jerzy Bielewicz wyraził opinię, że do strefy euro Polakom się nie spieszy. - Perspektywa wejścia do strefy euro to proces, który może zająć kilka lat - mówi dziennikarz. Wspomina też o krajach Unii Europejskiej, które po wprowadzeniu euro popadły w katastrofalne zadłużenia. - Kryzys zadłużenia Grecji pokazał, że nie ma narzędzi, które restrukturyzują długi. W podobnej sytuacji znalazła się też Portugalia i szereg innych krajów, gdzie zadłużenie jest powyżej 100 procent PKB - dodaje Jerzy Bielewicz.

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Jedynki oznajmił, że podstawowym postulatem dla Polski nie jest przyjęcie euro, tylko dążenie do tego, aby polskie społeczeństwo zaczęło zarabiać tak, jak zarabia się na zachodzie Europy. Czy Polacy wiedzą jak funkcjonuje strefa euro? - Potrzebne jest uświadomienie Polaków w tym, czym jest strefa euro. Jesteśmy przed wyborami do parlamentu, europarlamentu oraz prezydenckimi, dlatego warto poruszyć tę kwestię teraz - twierdzi dr Artur Bartoszewicz.

Czy przyjęcie euro przez Polskę oznacza podwyższenie czterokrotnie cen produktów? Jakich zmian w społeczeństwie można się spodziewać, kiedy euro w naszym kraju zagości na dobre? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Michał Rachoń

Goście:  dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), publicysta Jerzy Bielewicz (Gazeta Bankowa)

Data emisji: 5.03.2019

Godzina emisji: 18.07

K.A


Historia bliska
Historia bliska
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.