- Minister Zalewska uważa, że cały czas kładzie na stole coś nowego, ale to nieprawda. To, że podwyżka ma być, to wszyscy wiedzą. Tylko, że ta podwyżka jest niesatysfakcjonująca. Pomiędzy kwotą sto złotych a tysiąc złotych jest zdecydowana różnica – mówiła w audycji Urszula Augustyn z Platformy Obywatelskiej. Jej zdaniem rząd i przedstawiciele oświaty powinni usiąść do rozmów, ale takich, podczas których zostaną wypracowane konkretne rozwiązania.
Zdaniem Dariusza Piontkowskiego z PiS-u część nauczycieli kieruje się w tej sprawie emocjami i nie umie realnie ocenić sytuacji. – Rozumiem, że dziś, gdy mami się nauczycieli kwotą tysiąca złotych, to ich wyobraźnia działa zdecydowanie silniej. Rozmawiamy o tym, jak można poprawić sytuację materialną nauczycieli, ale tego od razu zrobić się nie da – stwierdził.
Z kolei Grzegorz Długi z Kukiz’15 zwrócił uwagę na podwójne dno tego konfliktu. Jego zdaniem prezes ZNP nie do końca kieruje się tylko dobrem nauczycieli. – Gdyby chodziło tylko o roszczenia warunków pracy i płacy nauczycieli Sławomir Broniarz wybrałby formę i datę protestu, które uderzałyby w rząd i podkreślały stanowisko ZNP, ale nie uderzały w młodzież - powiedział.
Czy politycy zgadzają się ze stwierdzeniem, że w sprawie sytuacji w oświacie rząd dolewa oliwy do ognia? Czego spodziewają się po spotkaniu 1 kwietnia? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.
Tytuł audycji: Debata Jedynki
Rozmawiał: Grzegorz Jankowski
Goście: Urszula Augustyn (Platforma Obywatelska), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Dariusz Piontkowski (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 25.03.2019
Godzina emisji: 18.08
abi
Sprawa nauczycieli. Czego można się spodziewać po kolejnych rozmowach? - Jedynka - polskieradio.pl