Początki islamu giną w mroku dziejów

Data publikacji: 05.04.2019 19:07
Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 19:53
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
zdj. il.
zdj. il., Autor - Shutterstock.com/Marcin Szymczak

POSŁUCHAJ

Początki islamu (Eureka/Jedynka)

Islam pojawił się na Półwyspie Arabskim w VII w. w środowisku plemiennych koczowników nagle i zupełnie nieoczekiwanie. Nie ma z tego okresu żadnych zapisków dotyczących islamu.

Wedle tradycji muzułmańskiej Mahomet otrzymał  prosto od Boga przesłanie i rozpoczął krzewienie nowej religii. Choć znamy wiele szczegółów tej historii, to jednak na jej potwierdzenie nie ma żadnych źródeł muzułmańskich pochodzących z tych czasów, a pierwsze informacje pojawiają się dopiero 150 lat później.

Badacze z Zachodniej Europy od lat 70. XX wieku podejmuja próby zrekonstruowania początków islamu naukowymi metodami. Dzięki zastosowaniu różnorodnych metodologii powstało kilka ciekawych teorii, wyłuskujących z religijnego tła twarde dane.

- Nie mamy rękopisów Koranu z czasów formiowania się nowej religii - mówi dr Masarcin Grodzki. Arabista zwraca uwage, że dwa najstarsze rekopisy pochodzące z Samarkandy są paleograficzne datowane na koniec VIII wieku lub początek IX wieku, więc sto kilkadziesiąt lat po objawieniach Mahometa.

Gościem audycji omawia współczesne teorie naukowe poświęcone genezie islamu.

Tytuł audycji: Eureka

Gość: dr hab. Marcin Grodzki (arabista z Wydziału Orientalistycznego UW, autor książki podsumowującej dotychczasowe ustalenia zachodniej nauki "Panteon sceptyków")

Data emisji: 5.04.2019

Godzina emisji: 19.07

ag


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.