Jerzy Garniewicz - z Wilna do Międzyrzecza

Data publikacji: 22.04.2019 18:40
Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 13:21
Jarmark odpustowy 2.03.1932 r. w dniu św. Kazimierza tzw. Kaziuki na rynku Łukiszki (placu Łukiskim) w Wilnie. Stragan z piernikami w kształcie serc.
Jarmark odpustowy 2.03.1932 r. w dniu św. Kazimierza tzw. Kaziuki na rynku Łukiszki (placu Łukiskim) w Wilnie. Stragan z piernikami w kształcie serc., Autor - Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

POSŁUCHAJ

Jerzy Garniewicz opowiada o związkach z Wilnem (Świat Kresów/Jedynka)

Wilnianin, który jako sześcioletnie dziecko musiał opuścić w latach czterdziestych Wilno i trafił na ziemie zachodniej Polski. Po latach życia w Wielkopolsce, po okresie życia w Poznaniu, jego związki z Wilnem i Wileńszczyzną odżyły za sprawą "Kapeli Wileńskiej" z Wilna, której stał się solistą oraz konferansjerem.

Jerzy Garniewicz, to artysta estradowy, aktor Kabaretu Tey, a także przez wiele lat właściel klubo-restauracji "Kresowa" w Poznaniu, która była miejscem spotkań Kresowiaków rzuconych przez los na ziemie zachodniej Polski.

Jerzy Garniewicz nie godzi się, żeby nazywać go repatriantem. Określa siebie, jako ekspatrianat. - To nie myśmy uciekali, tylko granice się przesunęły i stąd nazwa repatrian jest nieprawdziwa - wyjaśnia artysta.

Wspomina, jak odbudował kontakty z Wilnem, jak czuł się w nowym miejscu, a także jak zaskoczył go stan wojenny podczas rejsu z kabaretem Tey.

Posłuchaj całej audycji.

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Jerzy Garniewicz (artysta ekstradowy, kabaretowy, )

Data emisji: 22.04.2018

Godzina emisji: 18.10

ag

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.