W jaki sposób zakończyć strajk nauczycieli?

Data publikacji: 24.04.2019 19:02
Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 11:49
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - T.Baranski/PR

POSŁUCHAJ

W jaki sposób zakończyć strajk nauczycieli? (Debata Jedynki)

Nauczycielski strajk trwa już trzeci tydzień, budzi skrajne emocje i interpretacje. Zdaniem jednych, podle wynagradzani i zdesperowani nauczyciele wybrali strajk, bo nie widzieli innej drogi skutecznej walki o słusznie należące się im podwyżki. Według innych, to zamierzone działanie na czas kampanii wyborczej a nauczyciele angażując się politycznie wzięli dzieci za swoich zakładników. 

Bez względu na moralną ocenę sytuacji w tej chwili stoimy przed jednym zasadniczym pytaniem: jak ten strajk zakończyć, by strony sporu wyszły z niego z twarzą, a dzieci i młodzież nie płaciły już dłużej za ten konflikt? Jak ustrzec młodzież przed najgorszymi skutkami strajku, jeśli według zapowiedzi szefa ZNP strajk nadal będzie trwać? O tym debatowali goście Jedynki.

Rząd PiS gwarantuje, że mimo strajku matury odbędą się i proponuje błyskawiczną nowelizację prawa oświatowego. Jaka jest istota tych zmian? – Projekt przewiduje, że w przypadku braku rady klasyfikacyjnej, która umożliwiłaby wydanie świadectwa maturzystom, taką klasyfikację mógłby wykonać dyrektor szkoły lub wskazany przez niego nauczyciel, ewentualnie organ samorządu terytorialnego – tłumaczył Dariusz Piontkowski z PiS.

26 kwietnia mają rozpocząć się obrady okrągłego stołu ws. sytuacji w oświacie. Zdaniem Krystyny Szumilas, minister edukacji narodowej za rządów PO-PSL, to nieodpowiednia forma rozmowy ze środowiskami nauczycielskimi. Jej zdaniem rządowi Mateusza Morawieckiego nie zależy na rozwiązaniu tego konfliktu. – Okrągły stół na Stadionie Narodowym to farsa z debaty, a losowanie ludzi, którzy mają brać udział w tej debacie to tragiczne posunięcie tego rządu – powiedziała i przywołała przykład Włoch, gdzie tamtejszy rząd, stojąc w obliczu zagrożenia strajkiem nauczycieli, przez całą noc rozmawiał z przedstawicielami oświaty, by zażegnać konflikt.

Zdaniem Wojciecha Starzyńskiego ta cała sytuacja uderza w nauczycieli, ale też źle o nich świadczy. – Piłeczka jest pomiędzy nauczycieli a resztą społeczeństwa. Dobrze by było, żeby nauczyciele wreszcie to zrozumieli, bo inaczej strzelają gola do własnej bramki – przyznał.

- Wydaje mi się, że ci, którzy uczestniczą w tym sporze, chyba nie mają świadomości, jak się dokonuje klasyfikacji uczniów. Problem polega na tym, że istnieją różne wskaźniki oceny kompetencji uczniów, a urzędnik nie jest w stanie dotrzeć do tych niuansów – powiedział Józef Brynkus z Kukiz’15.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Marek Mądrzejewski

Goście: Józef Brynkus (Kukiz’15), Krystyna Szumilas (była minister edukacji narodowej), Dariusz Piontkowski (wiceprzewodniczący sejmowej komisji edukacji i nauki młodzieży), Wojciech Starzyński (prezes zarządu fundacji Rodzice szkole)

Data emisji: 24.04.2019

Godzina emisji: 18.05

abi/kh

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.