Gość Jedynki, w latach 80-tych ubiegłego wieku, z niechęci do odbycia służby wojskowej wybrał się na studia do Akademii Teologii Katolickiej. Przyznaje, że historią filozofii interesował się jeszcze w podstawówce, gdzie z przyjemnością zaczytywał się w dialogach Platona. Twierdzi, że od zawsze fascynowały go egzystencjalne pytania, które często zadawali sobie ludzie dorośli. - Interesowały mnie pytania dotyczące miłości i tego, czym jest tak naprawdę dobro - mówi historyk filozofii.
W latach 90-tych ubiegłego wieku Robert Firmhofer został radiowcem, wicedyrektorem Programu Czwartego Polskiego Radia, a następnie szefem naczelnej redakcji popularnonaukowej. I współtwórcą Pikniku Naukowego Polskiego Radia. Pomysłodawcą Pikniku jest natomiast fizyk, prof. Łukasz Turski.
Jak zaznacza Robert Firmhofer, "to był rewolucyjny pomysł na tamten czas, gdyż nauka miała charakter stricte akademicki, a popularyzacja nie była cenionym rozwiązaniem". - Prof. Łukasz Turski należał do tych osób, które uważały, że naukę trzeba było wyprowadzić na ulicę i zrobić imprezę plenerową - mówi gość Jedynki, podkreślając, że pierwsze tego typu spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.
11 maja 2019 roku odbędzie się 23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik pod hasłem "My i maszyny" na PGE Narodowym w godz. 11.00 – 20.00. Wstęp wolny.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Pasja życia z cyklu Twarzą w Twarz
Prowadzi: Dorota Truszczak
Gość: Robert Firmhofer (dyrektor Centrum Nauk Kopernik, historyk filozofii)
Data emisji: 30.04.2019
Godzina emisji: 23.11
K.A/ag
23. Piknik Naukowy Polskiego Radia. "Naukę trzeba było wyprowadzić na ulicę" - Jedynka - polskieradio.pl