- Zagadnienie "człowiek a maszyna" jest niezwykle istotne. Wchodzimy, a właściwie już jesteśmy, w takim czasie funkcjonowania świata i nas jako ludzi, że musimy sobie to fundamentalne, egzystencjalne pytanie postawić: kiedy ta granica przesunie się na niekorzyść człowieka i maszyny zaczną wieść prym? Czy w ogóle możemy sobie na to pozwolić? Mam nadzieję, że tak się nie stanie, ale nie możemy nie dostrzegać tego, że maszyny są nam niezbędne - mówi w radiowej Jedynce prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski.
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń - zarówno prostych, związanych z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowszych dokonań współczesnych uczonych. Piknik pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej.
Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy około 200 instytucji z Polski oraz całego świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne. Impreza zapewnia bogactwo pokazów, doświadczeń i prezentacji - co roku około tysiąca.
Co można zobaczyć na Pikniku Naukowym? Jak impreza rozwijała się na przestrzeni lat? Czy kolejny Piknik odbędzie się na płycie stadionu PGE Narodowy? Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.
Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce
Prowadzi: Roman Czejarek
Goście: Andrzej Rogoyski (prezes Polskiego Radia), Robert Firmhofer (dyrektor Centrum Nauki Kopernik), Piotr Duszyński (Stowarzyszenie FreeLab), Renata Kaznowska(wiceprezydent Warszawy), Anna Budzanowska (dyrektor generalny Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego), Monika Borzdyńska ( dyrektor ds. komunikacji i promocji spółki zarządzającej PGE Narodowym), Maciej Naskręt (Stowarzyszenie Robisz To), Marzena Tomaszewska (Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego), Przemysław Koźmiński (Instytut Chemii i Techniki Jądrowej), Paulina Mierzejewska i Sławomir Dańczak (Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych)
Data emisji: 11.05.2019
Godzina emisji: 9.08; 11.21
kh