75. lat temu, 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, największy zryw niepodległościowy Armii Krajowej i największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Tego dnia do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców.
Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.
- Myślę, że niedoceniana jest rola Muzeum Powstania Warszawskiego nie tylko w odzyskaniu pamięci o tym wydarzeniu, ale w ogóle w odzyskaniu pewnego poczucia tożsamości narodowej. Muzeum Powstania Warszawskiego musiało wiele czekać na swoje otwarcie. Udało się to w ciągu 13 miesięcy, co jest fenomenem w kwestii sprawności logistycznej i zorganizowania takiego projektu - powiedział Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia.
Gość radiowej Jedynki przyznał, że Muzeum Powstania Warszawskiego pokazało, że jest to pewne dziedzictwo, wobec którego powinniśmy się odnaleźć i że działała Wolna Polska. - Widząc twarze powstańców, widzimy też swoje twarze. Muzeum Powstania Warszawskiego jest placówką, która wyszła poza mury. Działa cały czas i nie tylko w czasie rocznicy. Codziennie są wydarzenia, które budują więź z tamtym pokoleniem - dodał historyk.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzi: Karolina Rożej, Mateusz Drozda
Gość: Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia
Data emisji: 01.08.2019
Godzina emisji: 8.15
dn/K.A