Wydarzenia z 1989 roku to jedyna w dawnym bloku wschodnim krwawa rewolucja. Nasuwa się natychmiast pytanie, czy to była faktycznie rewolucja. Dr Aleksander Gubrynowicz podkreśla, że zdania w tej sprawie są podzielone i nie wydaje się, aby kiedykolwiek doszło do zgody. - Jedni uważają, że to był zamach stanu, drudzy mówią, że to była jednak rewolucja, jeszcze inni że bunt społeczny - mówi ekspert. Zwraca uwagę, że nie ujawniono jeszcze wielu archiwów, nie tylko w Rumunii, ale przede wszystkim w Moskwie i Waszyngtonie. - Nie jesteśmy w stanie ustalić, co tam naprawdę się stało - ocenia. Oskarżony jest były prezydent Ion Iliescu. Gość Jedynki wyjaśnia, że prokuratura oskarża Iliescu o zbrodnie przeciwko ludzkości, a to jest trudne do udowodnienie przed zwykłym sądem karnym.
Aleksander Gubrynowicz przypomina, że krwawe wydarzenia z 1989 roku sprawiły, że rzeczywista demokratyzacja kraju została odłożona kilka lat, co kładzie się cieniem do dziś. Wskazuje, że w tym samym czasie następuje gigantyczne rozkradanie państwowego majątku, tworzą się struktury mafijne, ze wszystkimi tego konsekwencjami i dopiero w 1997 roku, kiedy do władzy doszedł Emil Constantinescu zaczęto wprowadzać reformy, które w Polsce czy na Węgrzech wprowadzano na początku transformacji. Skutkiem tego było opóźnienie w przyjęciu Rumunii do Unii Europejskiej.
Wspólnota źle ocenia przestrzeganie prawa w tym kraju i gdyby rozszerzenie UE odbywało się obecnie to Rumunia, a zapewne też Bułgaria do Wspólnoty nie byłyby przyjęte.
Posłuchaj całej rozmowy, w której omówiono kulisy przyjęcia Rumunii do Unii Europejskiej.
W audycji również:
- O wizycie na Węgrzech przedstawicieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska w ramach kampanii "Jest nas 60 milionów".
- O rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie postępowania wszczętego przez Rosję przeciwko litewskim sędziom, prokuratorom i śledczym prowadzącym dochodzenie w sprawie tragicznych wydarzeń, do których doszło w Wilnie 13 stycznia 1991 r.
- O roli rosyjskich najemników w trwających konfliktach. Waszyngton namawia aby kraje europejskie nałożyły sankcje na rosyjską firmę najemniczą zwaną "grupą Wagnera. Wg departamentu stanu, "ingerencja wojskowa Rosji zagraża bezpieczeństwu Libii".
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadzi: Paweł Lekki
Goście: dr hab. Aleksander Gubrynowicz (Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego), Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute)
Materiały reporterskie: Michał Strzałkowski, Karol Surówka
Data emisji: 29.11.2019 r.
Godzina emisji: 17.26
ag
A. Gubrynowicz: krwawa rewolucja w Rumunii opóźniła demokratyzację o wiele lat - Jedynka - polskieradio.pl