- Wszystko na to wskazuje, że idziemy w takim kierunku, w którym nowe technologie i aplikacje na smartfony wypierają to, co było wcześniej. To nie tyczy się tylko zegarków. Zjawisko jest znacznie szersze w kontekście docierania do celu. Są ludzie, którzy nie wyobrażają sobie przejazdu bez uruchomienia nawigacji - mówi Jakub Kuś, psycholog zajmujący się wpływem nowych technologii na funkcjonowanie człowieka.
Gość audycji zwraca uwagę, że zjawisko wypierania narasta i że ten proces istniał od zawsze. - Nowe technologie, które dzisiaj wydają się czymś oczywistym, też kiedyś się pojawiały - dodaje.
Moda na retro
- Część z tych przedmiotów, które dzisiaj odchodzą, wrócą za jakiś czas na zasadzie mody retro np. płyty winylowe czy zegarki mechaniczne. Często się zdarza, że ludzie wracają do tych dawnych urządzeń - ocenia psycholog.
Zanikające relacje międzyludzkie
Niewątpliwym zagrożeniem ze strony urządzeń mobilnych, internetu są zanikające kontakty międzyludzkie. Coraz rzadziej obserwuje się osoby, które rozmawiają ze sobą, jadąc pociągiem bądź tramwajem, z kolei aplikacje w telefonie często dostarczają nam niezbędną wiedzę, m.in. jak dotrzeć do celu czy zapamiętanie listy zakupów. - Niebezpieczeństwem jest to, że zamykamy się takiej bańce i te relacje społecznie cierpią i przede wszystkim mocno się przeobrażają - uważa Jakub Kuś. - Ludzie tracą umiejętność spontanicznego nawiązywania kontaktu - dodaje.
Posłuchaj całej rozmowy już teraz!
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzą: Sława Bieńczycka i Roman Czejarek
Gość: Jakub Kuś (psycholog, psycholog zajmujący się wpływem nowych technologii na funkcjonowanie człowieka)
Data emisji: 2.01.2020 r.
Godzina emisji: 9.21
ans
Przemijające przedmioty. Które odeszły do lamusa, a które ciągle są modne? - Jedynka - polskieradio.pl