W sąsiedztwie Deir el-Bahari znajduje się m.in. słynna Dolina Królów z grobami faraonów tzw. Nowego Państwa. Ale pochówki nie wszystkich królów zostały zlokalizowane. I tu dochodzimy do sensacji ostatniego sezonu. Otóż prof. Niwiński natrafił na depozyt faraona Totmesa II, na który składają się dwie skrzynie: jedna kamienna, druga drewniana, a w nich zagadkowe przedmioty starannie owinięte w płótno.
- Nigdy nie było wiadomo, gdzie znajduje się grobowiec Totmesa II. Szukano go w Dolinie Królów, wszędzie, a tu nic. My prawdopodobnie w tym momencie odkrywamy ten grobowiec - mówi prof. Andrzej Niwiński z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zespół prof. Niwińskiego w pierwszej części badań, która była przeprowadzona w marcu 2019, odkrył depozyt wspomnianego faraona. Kolejny etap prac miał miejsce już we wrześniu.
- Prawie przez 2 miesiące prowadziliśmy wykopaliska. Licząc pionowo, zeszliśmy 18 metrów, dla porównania jest to wysokość 6-piętrowej kamienicy. Usunęliśmy około 2 tysięcy ton materiału. Mimo że jeszcze nie doszliśmy do wejścia grobowca, przez te całe 18 metrów mamy tylko mnożące się dowody na to, że ten zasyp nasypali ludzie - słyszymy.
Zdaniem gościa Jedynki do komory sarkofagowej brakuje jeszcze najwyżej 6 metrów. - Następny sezon badawczy musi przynieść odkrycie grobowca Totmesa II - zapewnia prof. Niwiński.
Gdzie spoczywa większość egipskich faraonów? W którym miejscu prowadzone są wykopaliska? Dlaczego depozyt nawiązuje do imion faraona? Co znaleziono w skrzyniach depozytu?
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Kobylecka
Gość: prof. Andrzej Niwiński (Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 10.01.2020
Godzina emisji: 19.07
DS