Południowa ściana Lhotse była dla Jerzego Kukuczki wyzwaniem

Data publikacji: 30.01.2020 13:33
Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 17:14
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
 Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki (z lewej)
Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki (z lewej) , Autor - Zdjęcie pochodzi z książki "Piekło mnie pochłonęło"

POSŁUCHAJ

Wspomnienie o Jerzym Kukuczce (Cztery pory roku/Jedynka)

Jerzy Kukuczka w 1987 roku zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. I nie miał dość. Na Lhotse zaprosił dziennikarkę z Telewizji Katowice, jego rodzinnego miasta. Elżbieta Piętak autorka książki "Lhotse ’89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki" opowiada, jakim był człowiekiem słynny himalaista.

24 października 1989 roku Jerzy Kukuczka nie odezwał się do bazy o umówionej godzinie. Kilka dni później świat obiegła tragiczna wiadomość: Jerzy Kukuczka zginął na południowej ścianie Lhotse.

Książka to kalendarium wyprawy. Autorka wspomina, że swe wrażenia i przemyślenia zapisywała w kalendarzu. Jeden wpis dziennie na jednej stronie. Ten kalendarz ma do dziś. - W książce jest również dużo informacji o tym, jacy byli zdobywcy, co to byli za zdobywcy, tam jest też dużo map. 

Okładka książki
Okładka książki

Elżbieta Piętak to dziennikarka telewizyjna, producent telewizyjny, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmów Górskich w Katowicach (1990), uczestniczka wypraw w Himalaje, autorka książki "Lhotse ’89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki". Miała dwie pasje, wspinaczkę i filmowanie. Podczas wyprawy prowadziła dziennik, w którym notowała zdarzenia ważne i powszednie.

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Gość: Elżbieta Piętak (dziennikarka telewizyjna, uczestniczka wypraw w Himalaje)

Data emisji: 30.01.2020

Godzina emisji: 11.14

ag/ans 

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.