Co stanowi niebezpieczeństwo dla sprawnego i bezawaryjnego działania układu sercowo-naczyniowego, jak również serca? - Podstawowym niebezpieczeństwem jest niedokrwienie mięśnia sercowego, czyli coś potocznie nazywanego zawałem serca. Żeby to się wydarzyło, musimy trochę przestać dbać o to serce. Oczywiście są też pewne czynniki genetyczne, których nie przeskoczymy. Jeżeli w naszej rodzinie były zawały serca w młodym wieku, czyli przed 50. rokiem życia, to jesteśmy obciążeni rodzinnie - mówi dr hab. n. med. Paweł Balsam z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Przyczyny?
Choroby serca prowadzą do zaburzeń funkcjonowania całego układu krążenia. Ich ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Powstają w wyniku złej i zbyt tłustej diety, otyłości, nadmiernego stresu, palenia papierosów, braku aktywności fizycznej czy predyspozycji genetycznych.
Jak rozpoznać zawał?
- Zwiastuny, że możemy mieć zwężenie w tętnicach w sercu to jest nagły spadek tolerancji wysiłku, czyli np. dotychczas wchodziliśmy na trzecie piętro bez zatrzymywania, a teraz podczas wejścia na pierwsze czy drugie piętro robi się nam duszno albo zaczyna nas uciskać w klatce (…). Nie bagatelizujmy bólu, który pojawi się u nas w klatce piersiowej i trwa powyżej 20 minut. Jeżeli jest ból w spoczynku, on cały czas trwa, jest to ucisk, wzywajmy pogotowie ratunkowe - tłumaczy dr hab. n. med. Paweł Balsam.
Ekspert Jedynki zauważa, że każda minuta niedokrwienia w trakcie zawału jest utratą zdrowego mięśnia sercowego.
Dla jakiej grupy wiekowej zawał jest najbardziej niebezpieczny? Jak wygląda opieka długoterminowa po zawale serca? Czym jest KOS-zawał? Dlaczego warto mierzyć ciśnienie krwi? Jak pracuje serce kogoś, kto ważny za dużo?
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Artur Wolski
Gość: dr hab. n. med. Paweł Balsam (Klinika Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)
Data emisji: 12.02.2020
Godzina emisji: 19.07
DS