Artysta o wielu talentach - wspomnienia o Jerzym Gruzie

Data publikacji: 17.02.2020 12:29
Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 13:45
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jerzy Gruza na gali wręczenia nagród i zamknięcia 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
Jerzy Gruza na gali wręczenia nagród i zamknięcia 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych , Autor - PAP/Adam Warżawa

POSŁUCHAJ

Artysta o wielu talentach - wspomnienia o Jerzym Gruzie (Kulturalna Jedynka)

Pozostawił po sobie mnóstwo wybitnych spektakli telewizyjnych zaliczanych do Złotej Setki Teatru Telewizji. Był reżyserem uwielbianych przez widzów seriali: "Wojna domowa" czy "Czterdziestolatek". W "Kulturalnej Jedynce" wspominaliśmy zmarłego w niedzielę (16.02) Jerzego Gruzę - artystę wszechstronnie utalentowanego. 

W audycji został wyemitowany pełen barwnych opowieści wywiad Joanny Sławińskiej z Jerzym Gruzą z 2014 roku. Przypominając spotkanie z twórcą "Czterdziestolatka" i "Wojny domowej", autorka wspomina tego wielowymiarowego człowieka i wszechstronnego twórcę telewizyjnego, teatralnego i filmowego. 

Casting na 40-latka 

Autor "Czterdziestolatka" w rozmowie archiwalnej opowiadał o kulisach powstania serialu i w rozmowie z Joanną Sławińską zdradził, że produkcja została zrealizowana przypadkiem. Początkowo był pomysł, by z rozterek 40-letniego mężczyzny zrobić kabaret, potem dopiero narodził się pomysł serialu, który musiał przeleżeć swoje, nim trafił na ekrany telewizji. - Dopiero przypadkowa sprawa, że Szczepańskiemu wrzucono go do bagażnika na weekend, mówiąc "prezesie, tu jest taki serial. Zobaczcie czy to można puścić, czy nie". Pojechał z 7-odcinkowym serialem na daczę i po obejrzeniu stwierdził, że można to puścić - opowiadał Jerzy Gruza. 

Jerzy Gruza napomniał, że robił casting właśnie na "40-latka". - Wpadłem na taki pomysł, żeby wszystkich, którzy skończyli 40 lat, abo są blisko 40, żeby ściągnąć ich z całej Warszawy i zrobić casting - powiedział. 

źródło: seriale tvp/Youtube 

Wybitne spektakle - dla Teatru Telewizji 

W archiwalnej rozmowie z Jerzym Gruzą poznajemy nie tylko historię powstania serialu „Czterdziestolatek”,  ale przede wszystkim, z pierwszej ręki, tajniki tworzenia jego wybitnych spektakli teatru telewizji, zaliczonych do Złotej Setki Teatru Telewizji. Jerzy Gruza wyreżyserował m.in. "Grona gniewu" Johna Steinbecka (1957), "Szkołę wdów" Jeana Cocteau, monodram "Sammy" ze Zbigniewem Cybulskim (1962), "Mieszczanin szlachcicem" Moliera (w 1969 roku ostatnią rolę zagrał tu Bogumił Kobiela),  "Rewizor" Gogola, z Tadeuszem Łomnickim w roli Horodniczego (premiera 1977).

Jerzy Gruza jest uważany za współtwórcę telewizji w Polsce. Z Bogumiłem Kobielą i Jackiem Fedorowiczem realizował programy rozrywkowe "Poznajmy się" czy "Małżeństwo doskonałe". 

- Dla mnie telewizja była fantastyczną szansą na rozwój, różnorodność spraw i taka różnorodność mnie szalenie budowała - powiedział Jerzy Gruza w 2014 roku. 

Skąd Jerzy Gruza czerpał inspiracje do tworzenia swoich dzieł? - jak sam mówił w tej rozmowie - "z głowy".  Przypomniał powiedzenie: "żeby uzyskać dzieło sztuki, trzeba zaangażować artystę".

Jerzy Gruza zmarł 16 lutego 2020 roku w Warszawie w wieku 87 lat. 

Ponadto w audycji: 

Trzy jednoaktówki Vaclava Havla w spektaklu Protest to najnowsza propozycja Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy. Rozmowa Doroty Kołodziejczyk z twórcami przedstawienia. 

- Felieton teatralny Ewy Heine

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Materiał reporterski: Dorota Kołodziejczyk 

Data emisji: 16.02.2020 r. 

Godzina emisji: 

Jedynka/ans 


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.