Czy żółw ma swoje tajemnice? Sensacyjne odkrycie naukowców

Data publikacji: 07.03.2020 15:05
Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 15:23
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - Shutterstock/Cegli

POSŁUCHAJ

Po co żółwiom pancerz? (Eureka/Jedynka)

Jak ewoluowała ta kostna struktura? Do tej pory była to paleontologiczna zagadka, ale sensacyjne odkrycie "polskich", triasowych żółwi sprzed 215 mln lat dają szansę na przełamanie tego naukowego impasu.

Szczątki najbardziej pierwotnych żółwi znaleziono kilka lat temu w Porębie koło Zawiercia. Od tego czasu ich opracowywaniem zajmuje się dr Tomasz Szczygielski z Instytutu Paleobiologii PAN.

Niedawno dr Tomasz Szczygielski prezentował w Muzeum Ewolucji w Warszawie zrekonstruowany pancerz Proterochersis porobensis, bo tak oficjalnie został nazwany "nasz" kopalny gatunek żółwia. - W Porębie znaleźliśmy pokłady kości jednych z najstarszych żółwi na świecie, takich mających pełen pancerz i są to zwierzęta sprzed ok 215 mln lat - informował dr Tomasz Szczygielski. - Te nasze znaleziska są cenne pod tym względem, że jest ich bardzo dużo i dzięki nim możemy zaobserwować wiele rzeczy dotyczących anatomii zmienności wzrostu tych zwierząt, które do tej pory dla żółtwi triasowych nie znaliśmy - dodał. 

Gość audycji zdradził na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że w Muzeum Ewolucji znajdują się ekspozycje dotyczące ogólnie Poręby. - Poza żółwiami można zobaczyć też szczątki dinozaurów czy gablotkę ze skamieniałymi odchodami zwierząt z Poręby. Natomiast główną atrakcją jest żółw - zaznaczył. 

Żółwie. Z jakimi zwierzętami spokrewnione?

Stanowisko w Porębie jako pierwszy zaczął eksponować prof. Tomasz Sulej w 2008 roku. Od tamtego czasu dr Tomasz Szczygielski przejął całość analizy nad szczątkami, co zaowocowało pracą doktorską. Dzięki badaniom coraz więcej można się dowiedzieć na temat najstarszych żółwi. - Z najstarszymi żółwiami były do tej pory dwa problemy. Pierwszym z nich było to, że nie do końca jesteśmy pewni, gdzie żółwie zaczepić na drzewie rodowym gadów. Nie jesteśmy pewni z jakimi zwierzętami są najbliżej spokrewnione, co po części wynika z tego, że ich anatomia jest bardzo złożona, unikalna dla tej grupy zwierząt - wyjaśniał gość audycji. - Druga zagadka to jest powstanie pancerza, zwłaszcza ten etap, kiedy górna i dolna część ulegały połączeniu ze sobą - dodał. 

W dalszej części audycji prof. Tomasz Szczygielski wyjaśnił skąd wzięły się żółwie i co różni współczesne gady od ich triasowych przodków. 

Tytuł audycji: Eureka

Gość: Tomasz Szczygielski (Instytut Paleobiologii PAN) 

Data emisji: 7.03.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans 

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.