Joanna Jurgała-Jureczka wspomina, że nie miała w planach zawodowych zajmowania się rodziną Kossaków. - Kossakowie dopadli mnie 25 lat temu, kiedy jako dziennikarka pojechałam do Górek Wielkich, żeby napisać artykuł o Zofii Kossak - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Tam spotkała córkę Zofii Kossak, była świadkiem odnalezienia obrazu Witkacego. I tak się zaczęło.
Utalentowani plastycznie panowie
Nestorem rodu był Juliusz Kossak, który specjalizował się w malarstwie historycznym i batalistycznym, a ulubionym tematem jego obrazów były konie. Najsłynniejsze jego dzieła to "Sobieski pod Wiedniem" (1882), "Rodakowski pod Custozzą" (1868), "Czarniecki pod Płockiem", "Elekcja Jana Kazimierza", "Chodkiewicz pod Smoleńskiem", "Wjazd cesarza Franciszka Józefa do Krakowa", "Bitwa pod Zborowem", "Bitwa pod Parkanami" (1883), "Bitwa pod Raszynem" (1884) oraz "Bitwa pod Ignacewem" (przed 1893).
Miał pięcioro dzieci, ale najsłynniejsi byli dwaj synowie-bliźniacy Wojciech i Tadeusz. To Wojciechowi zawdzięczamy namalowaną wspólnie z Janem Styką "Panoramę Racławicką", czy choćby "Olszynkę Grochowską", jeden z najpopularniejszych obrazów historycznych czy portret "Józef Piłsudski na Kasztance".
Kobiety - pisarki i uczone
Tak się złożyło, że w rodzinie Kossaków panowie odziedziczyli talenty malarskie, a panie pisarskie. Popularność wśród czytelników zdobyły poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Magdalena Samozwaniec, czy Zofia Kossak-Szczucka.
Kolejne pokolenia też zapisały się w historii polskiej nauki, jak choćby Simona Kossak, biolog i kultury, jak znawcy literatury.
W audycji mówimy też co pozostało ze słynnej niegdyś Kossakówki w Krakowie.
A ponadto:
- wiosenne, weekendowe spacery do kilku otwartych już po przerwie parków narodowych (Bory Tucholskie, Roztoczański Park Narodowy i Park Narodowy "Ujście Warty"). Dowiemy się czy czynne są już tam szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe i inne atrakcj.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Goście: Joanna Jurgała-Jureczka (historyk literatury, autorka wielu publikacji i książek o rodzinie Kossaków), Anna Maria Potocka (dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie), Robert Piaskowski (Urząd Prezydenta Miasta Krakowa), Janusz Kochanowski (Park Narodowy Bory Tucholskie), Andrzej Tittenbrum (Roztoczański Park Narodowy), Konrad Wypychowski (Park Narodowy Ujście Warty)
Data emisji: 30.05.2020 r.
Godzina emisji: 9.00 - 12.00
ag
Cztery pokolenia Kossaków zasłużone dla naszej historii - Jedynka - polskieradio.pl