Wędrówka do Ziemi Obiecanej
Według Księgi Wyjścia oraz Księgi Liczb manną żywili się Izraelici na pustyni w czasie wędrówki do Ziemi Obiecanej. - Izraelici prosili Boga, aby przeszli przez pustynię, że tutaj cierpią z powodu głodu. Pan Bóg w odpowiedzi dał im przepiórki i mannę - mówił w Programie 1 Polskiego Radia ks. Paweł Rytel-Andrianik, dr nauk biblijnych. - Manna jest takim szczególnym pokarmem jako wyraz troski Pana Boga. W Piśmie Świętym jest ona interpretowana również w tradycji Kościoła jako zapowiedź Eucharystii - tłumaczył gość audycji.
Pokarm od Boga
Manna pochodzi z języka hebrajskiego. Biblia podaje ludową etymologię tego słowa, łącząc je ze zwrotem man-hu. W języku hebrajskim podobny jest on do zdania pytajnego man- hu, które znaczy "Co to jest?". - Niektórzy chcą to inaczej interpretować jako ma hu, czyli "Kto to jest" jako zapowiedź tego, że manna jest przygotowaniem do Eucharystii, czyli obecności Jezusa Chrystusa pod postacią chleba, ale rzeczywiście w języku hebrajskim man-hu oznacza "Co to jest" i wyraża zdziwienie, ponieważ naród wybrany nie znał takiego pokarmu - wyjaśnił ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Manna w Starym i Nowym Testamencie
W Biblii pojawienie się manny nie ukazuje czegoś normalnego. Nie było to zjawisko naturalne, ale pokarm z nieba i dar nadprzyrodzony. Z jednej strony autor biblijny opisuje dokładnie jej wygląd i smak, a z drugiej strony Mojżesz odsłania głębsze znaczenie tego daru w historii zbawienia Izraela, które jest dziełem Boga.
Rozmówca Katarzyny Jankowskiej wskazywał różnice miedzy ukazywaniem manny w Starym i w Nowym Testamencie. - Ojcowie Kościoła podkreślali, że w Starym Testamencie manna to był chleb, przedmiot, a w Nowym Testamencie manna to jest Ciało Chrystusa, to jest ktoś i pokazuje w rzeczywistości Eucharystię - powiedział gość audycji. - Zapowiedzią tego była manna, chleb, która podczas Eucharystii staje się Ciałem Chrystusa - dodał.
Naukowcy wyjaśniają jej możliwe pochodzenie manny "była ziarnista niby szron, drobna, i zbierano ją z ziemi", bibliści szukają różnych znaczeń. Przywołaliśmy współczesne interpretacje tego zjawiska. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Jankowska
Gość: ks. Paweł Rytel-Andrianik (dr nauk biblijnych i archeologii oraz hebraistyki i judaistyki)
Data emisji: 11.06.2020 r.
Godzina emisji: 19.07
ans
Biblijna manna z nieba. Symbolika Bożego Ciała - Jedynka - polskieradio.pl