Nauka w walce z chorobami mózgu

Data publikacji: 13.07.2020 19:07
Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 20:58
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - agsandrew/Shutterstock
Jednym z najważniejszych programów realizowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój są Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB).  Ich celem jest stworzenie w Polsce wyspecjalizowanych ośrodków naukowych, prowadzących badania naukowe i prace rozwojowe na najwyższym światowym poziomie.

Profesor Ewelina Knapska - zdobywczyni prestiżowego grantu ERC, jedna z laureatek konkursu w programie MAB - to wybitny polski neurobiolog, współtwórczyni Centrum Doskonałości w zakresie neuroplastyczności i chorób mózgu BRAINCITY, które powstało w  Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN. Drugim laureatem jest prof. Leszek Kaczmarek, również z Instytutu Nenckiego. Naukowcy dostali grant w wysokości 35 mln złotych na pięć lat.


POSŁUCHAJ

19:39

Naukowcy w walce z chorobami mózgu (Eureka/Jedynka)

 

Prof. Ewelina Knapska wyjaśnia, że pieniądze z grantu laureaci zamierzają wykorzystać do utworzenia w obrębie Instytutu Nenckiego nowej jednostki, gdzie chcą stworzyć nowe laboratoria i zatrudnić z zewnątrz nowych kierowników tych laboratoriów. - Idea jest taka, żeby choć trochę umiędzynarodowić nasze środowisko i w związku z tym organizujemy otwarte konkursy, do których mogą zgłaszać się kandydaci zainteresowani taką pracą - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia.

Celem projektu jest zrozumienie i wykorzystanie złożonej plastyczności ludzkiego mózgu w celu zwalczania chorób neurodegeneracyjnych takich jak: stwardnienie rozsiane, choroba Alzhmeimera czy choroba Parkinsona. - To jest potencjalnie bardzo interesujące, ale również bardzo ważne ze społecznego punktu widzenia, żeby dowiedzieć się jakie jest podłoże tych chorób, bo to daje możliwość prewencji, ale też terapii takich chorób - podkreśla.

Z zespołem współpracuje kilku lekarzy, co powinno przybliżyć badania do wykorzystania praktycznego. Naukowcy liczą, że jeśli poznają lepiej czynniki sprzyjające pewnym chorobom to można będzie im przeciwdziałać. Profesor Ewelina Knapska zwraca uwagę, że koszt leczenia i opieki nad chorymi z chorobami psychicznymi i neurodegeneracyjnymi przewyższ koszt leczenia wszystkich innych chorób razem wziętych. - Łącznie z chorobami onkologicznymi i chorobami układu krążenia, które dotykają większej liczby osób - podkreśla.

Badania, jakie prowadzi Centrum są zakrojone na wieloletnią skalę. Zwłaszcza, że najpierw prowadzi się badania na zwierzętach. Profesor podkreśla, że nikt nie może zagwarantować, że coś, co działa u zwierząt tak samo zadziała u człowieka.

Alzheimer - choroba zapominania
Alzheimer - choroba zapominania

Audycja "Ludzie nauki" powstała we współpracy z Fundacją Nauki Polskiej

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Tytuł audycji: Ludzie Nauki w ramach audycji Eureka

Gość: prof. Ewelina Knapska (neurobiolog, współtwórczyni Centrum Doskonałości w zakresie neuroplastyczności i chorób mózgu BRAINCITY)

Data emisji: 13.07.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ag

Tu jest muzyka
Tu jest muzyka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.