Unijny budżet. Prof. Zajączkowski: negocjacje pokazały bardzo silne podziały

Data publikacji: 20.07.2020 18:30
Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 18:43
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Emmanuel Macron podczas szczytu UE w Brukseli
Emmanuel Macron podczas szczytu UE w Brukseli, Autor - PAP/EPA/FRANCOIS LENOIR / POOL
- Ten szczyt pokazał, że podziały, które są w Europie mniej więcej od 10 lat, cały czas funkcjonują - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Przywódcy państw członkowskich nadal dyskutują o nowym budżecie Unii Europejskiej oraz o funduszu odbudowy.

Unijny szczyt w Brukseli na temat nowej perspektywy finansowej Wspólnoty do 2027 roku oraz funduszu odbudowy nadal trwa. Przywódcy państw członkowskich rozmawiają już około 80 godzin. Dłużej trwał jedynie szczyt w grudniu 2000 roku, kiedy w Nicei uzgadniano nowy unijny traktat i rozmawiano 90 godzin.

- Wola polityczna i symbole zwłaszcza z polityce międzynarodowej są bardzo ważne. Jest sygnał do tego, że pomimo istotnych różnic, jest chęć dialogu. Tylko czy ta wola polityczna i determinacja wystarczą, żeby w jakimś stopniu zmniejszyć podziały i zbliżyć stanowiska stron? - zastanawia się prof. Kamil Zajączkowski.


POSŁUCHAJ

22:21

Budżet UE, rosyjscy hakerzy, samolot zestrzelony pod Teheranem, debata ukraińskiego parlamentu (Jedynka/ Więcej świata)

Wiele różnic

Zdaniem eksperta Jedynki było jednak za dużo pól negocjacyjnych oraz różnic. - Zazwyczaj w negocjacjach międzynarodowych jest tak, że najpierw dyskutujemy tematy łatwe i lekkie, a na koniec zostawiamy jeden lub dwa tematy, gdzie wiadomo, że jest istotna różnica zdań - tłumaczy.

Państwa członkowskie nie dogadują się m.in. odnośnie wielkości budżetu unijnego oraz funduszu odbudowy, jak i podziału środków, sposobu rozliczania itd. - Jestem przekonany, że tych różnic może być więcej - słyszymy.

Silne podziały w Unii Europejskiej

- Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby skupić się tylko na funduszu odbudowy, a później umówić się i omówić wieloletni budżet na lata 2021-2027 (…). Podjęto próbę dyskutowania o wszystkim, ale jak dyskutuje się o wszystkim to czasami dyskutuje się o niczym - ocenia prof. Kamil Zajączkowski. - Nawet jak dojdzie do porozumienia, to będzie miało ono bardzo słaby mandat. To nie będzie świadczyło dobrze o Unii Europejskiej. Negocjacje pokazały, że są bardzo silne podziały - dodaje.

Ponadto w audycji:

- Szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab powiedział w BBC, że rosyjscy hakerzy z grupy APT-29, rzekomo powiązani z Kremlem, próbowali wykraść dane związane z badaniami nad szczepionką na koronawirusa. Materiał Adama Dąbrowskiego.

- W Paryżu są już czarne skrzynki ukraińskiego samolotu, który w styczniu został zestrzelony pod Teheranem. W badaniu czarnych skrzynek mają uczestniczyć specjaliści z Ukrainy. Rozmowa z dr. Łukaszem Fyderkiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- W ukraińskim parlamencie trwa gorąca debata nad zmianą ustawy o języku urzędowym kraju, w której silna promoskiewska frakcja dąży do zrównania języka rosyjskiego z ukraińskim, a przeciwnicy, w tym tysiące ludzi demonstrujących na ulicach, argumentują, że zgoda na to oznaczałaby porażkę w hybrydowej wojnie, jaką Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie. Materiał Eugeniusza Sało.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski), dr Łukasz Fyderek (Uniwersytet Jagielloński)

Data emisji: 20.07.2020

Godzina emisji: 17.29

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.