- Aleksander Żabaczyński był jednym z największych i najpopularniejszych amantów polskiego kina międzywojennego. Stworzył tam własny typ filmowego bohatera. Nie był ani romantyczny jak Mieczysław Cybulski, ani chmurny jak Zbigniew Sawan. Z powodzeniem rywalizował zarówno z Franciszkiem Brodniewiczem, który należał do starszego pokolenia, jak i ze swoimi równolatkami np. Adamem Brodziszem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia krytyk filmowy i historyk kina dr Andrzej Kołodyński.
Piszczyk90/Aleksander Żabczyński "Już nie zapomnisz mnie"
- Obdarzony urodą, osobistym urokiem, świadomy swoich atutów. Z upodobaniem grywał playboya z pieniędzmi, o mocnej pozycji społecznej. Także w życiu publicznym Żabczyński przypominał swoich bohaterów. Miał słabość do wykwintnych strojów i bywał w snobistycznych towarzystwach - podkreśla Andrzej Kołdyński.
Piszczyk90/Aleksander Żabczyński "Przyjdzie dzień"
- To nie był aktor, którego się zapomina. To był aktor, który wywarł wpływ, pozostawił w tej konwencji ślad. Dzięki niemu te stare filmy wciąż ogląda się z przyjemnością - ocenia gość Jedynki.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której zaprosiliśmy słuchaczy do wypowiadania się na temat ulubionych aktorów - amantów filmowych. Kogo i za co, za jakie role, jakie kreacje - kinomani cenią najbardziej? W magazynie nie zabrakło także premier kinowych nadchodzącego weekendu. Więcej w dołączonym nagraniu.
Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy
Prowadził: Michał Montowski
Gość: dr Andrzej Kołodyński (krytyk filmowy i historyk kina)
Data emisji: 23.07.2020
Godzina emisji: 21.09
kh
Aleksander Żabczyński. Jeden z największych amantów polskiego kina - Jedynka - polskieradio.pl