"Dzieci bliżej historii": "Bitwa tysiąca i jednego cudu" Jakuba Domoradzkiego

Data publikacji: 18.08.2020 14:12
Ostatnia aktualizacja: 07.08.2024 15:12
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
18. rocznica Bitwy Warszawskiej - uroczystości Święta Żołnierza w Wejherowie
18. rocznica Bitwy Warszawskiej - uroczystości Święta Żołnierza w Wejherowie, Autor - NAC
Teatr Polskiego Radia zaprosił a kolejne słuchowisko z cyklu "Dzieci bliżej historii". Tym razem to opowieść o jednej z największych i najwspanialszych bitew w historii narodu polskiego - Bitwie Warszawskiej 1920.

Polskie Radio Bitwa Warszawska1200x660.jpg
"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Unikatowy album Polskiego Radia w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

"Bitwa tysiąca i jednego cudu" Jakuba Domoradzkiego to nie tylko opis tamtych wiekopomnych wydarzeń, ale to także hołd złożony tym wszystkim, którzy równe sto lat temu wywalczyli wolność dla milionów Polaków.


POSŁUCHAJ

17:54

"Bitwa tysiąca i jednego cudu" Jakuba Domoradzkiego (Słuchowisko w radiowej Jedynce)

 

Słuchowisko przenosi nas do tamtego gorącego i pamiętnego sierpnia 1920 r. Na przedpolach Warszawy trwa zaciekła bitwa, a w niewielkim dworku na południe od naszej stolicy, pewna rodzina modli się o zwycięstwo i szybki powrót do domu ich męża i ojca. Nagle do ich drzwi puka zabłąkany porucznik polskiej armii, który prosi zebranych o pomoc. Oficer ten przynosi im nie tylko najnowsze wiadomości z frontu, ale i daje coś znacznie ważniejszego: nadzieję.

Słuchowisko (które wyemitowaliśmy w sobotę 15.08 o godz. 19.30) powstało w ramach cyklu 22 słuchowisk historycznych "Dzieci bliżej historii" przygotowanych we współpracy Teatru Polskiego Radia z Polską Fundacją Narodową.

"Dzieci bliżej historii" to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska. 

- W cyklu "Dzieci bliżej historii" podejmujemy się ważnego zadania opowiadania o historii i ludziach, którzy odegrali w niej znaczącą rolę. To trudne wyzwanie, ale bardzo się staramy, by najmłodsi słuchacze Polskiego Radia poprzez słuchowiska poznawali losy i motywacje Bohaterów - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Kolejne słuchowiska historyczne dla dzieci i młodzieży zostaną wyemitowane: 30 sierpnia, 13 i 27 września, 11 i 25 października, 1, 11, 15 i 29 listopada oraz 6 i 13 grudnia 2020 r.

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową. 

DS

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.