Podczas premiery wydarzenia na PGE Narodowym wystąpią m.in.: Stanisława Celińska, Stanisław Sojka, Olga Szomańska, Maciej Balcar, Mateusz Ziółko, Damian Ukeje, Kasia Cerekwicka, Michał Kowalonek, Piotr Cugowski, Sound'nGrace, Bartas Szymaniak. W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcieli się Jarosław Gajewski, a oficera Michaiła Tuchaczewskiego odegra Wojciech Brzeziński. Generał Charles de Gaulle zostanie odegrany przez Marcina Januszkiewicza, a postać ks. Ignacego Skorupki przybliży Karol Czajkowski.
Archiwalne filmy
- Wzorem 2018 roku, kiedy na Stadionie Narodowym zorganizowaliśmy wielki "Koncert dla Niepodległej", w tym roku na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej widzowie zobaczą wielkie widowisko multimedialne "1920. Wdzięczni bohaterom". Na płycie stadionu powstanie scenografia oddająca pole Bitwy Warszawskiej, także symbolicznie będą ujęte miejsca sztabów Armii Czerwonej i wojsk polskich. Scenografię dopełnią ekrany, na których będą prezentowane filmy o walorze archiwalnym i z drugiej strony edukacyjnym - opowiada Wojciech Kirejczyk.
Jak przyznaje Wojciech Kirejczyk, organizatorzy chcą pokazać widzom nie tylko samą historię Bitwy Warszawskiej, ale też kontekst historyczny oraz wytłumaczyć czym było spowodowane ogromne znaczenie Bitwy Warszawskiej i z czego wynikał sukces Wojska Polskiego.
Metamorfoza PGE Narodowego
- Przygotowania do tego spektakularnego widowiska trwają już od ponad tygodnia. Wszystko jest już gotowe, w tym cała scenografia. Trwają też ostatnie próby. Pojawił się także reżyser, który jeszcze rozmawia ze statystami, artystami i ze wszystkimi gwiazdami - relacjonuje przebieg przygotowań Monika Borzdyńska, rzeczniczka prasowa PGE Narodowego.
- PGE Narodowy przeszedł kolejną metamorfozę, ale tym razem naprawdę szczególną. Na płycie PGE Narodowego, na 7 tysiącach metrów kwadratowych, jeszcze nie było tak rozlokowanej scenografii. Oprócz tego, że są okopy polskie i bolszewickie, pojawia się sporo symboli. Chociażby monumentalna głowa symbolu Bitwy Warszawskiej, czyli ks. Ignacego Skorupki (…). Pojawił się też po stronie okopów bolszewickich las, który dzięki grze świateł będzie dawał wrażenie żywego. W okopach znajdują się także żywe elementy, tj. kora. Gdy tam się wejdzie, czuć zapach lasu. My już czujemy ten zapach historii - dodaje Monika Borzdyńska.
Premiera wydarzenia odbędzie się 15 sierpnia 2020 o godzinie 21.00 i będzie transmitowana na antenie Programu 1 Polskiego Radia oraz w TVP.
W audycji także:
Tytuł audycji: Kultura przy kawie
Prowadziła: Martyna Podolska
Data emisji: 15.08.2020
Godzina: 5.00-6.00
DS
Widowisko o Bitwie Warszawskiej. "Chcemy pokazać z czego wynikał sukces Wojska Polskiego" - Jedynka - polskieradio.pl