Przyjeżdżają tam studenci i naukowcy z całego świata, aby badać historię geologiczną Ziemi. W średniowieczu tętniło w tym miejscu życie górnicze, wydobywano srebro, miedź i ołów. Kiedy wyczerpały się pokłady kruszców rozpoczęła się eksploatacja surowców skalnych. Poeksploatacyjne ślady widać do dziś.
W niedalekiej okolicy centrum można spotkać najstarsze skały w Polsce występujące na powierzchni, mające ponad 500 mln lat. To unikalna możliwość dla naukowców, ale także dla zwiedzających zainteresowanych geologią.
Prof. Sławomir Ilnicki, geolog, podkreśla, że Góry Świętokrzyskie to obszar wyjątkowy, gdyż na bardzo niewielkiej przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów można napotkać wiele odsłonięć i skał, które należą do najstarszych skał. - Mamy więc zapisaną geologię, która obejmuje prawie 600 milionów lat - wyjaśnia naukowiec. Zwraca uwagę, że każdy geolog, specjalizujący się w różnych dziedzinach, bo geologia jest rozległą nauką, może tam znaleźć coś dla siebie. Świetnie się tam odnajdzie również paleontolog, hydrolog, tektonik, geofizyk, mineraolog, czy hydrogeolog.
Profesor uważa, że region ten to doskonały poligon badawczy, chyba jedyny taki na skalę europejską. opowiada w jaki sposób doszło do wybudowania w Chęcinach Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej była stacja w Bocheńcu, a na samym początku studenci i kadra naukowa gościli w szkolnym internacie.
- To jest miejsce, do którego przyjeżdżają studenci i kadra naukowa z całego świata, którzy są zainteresowani badaniem skał paleozoicznych i mezozoicznych ze względu na to, że tu znajdują dużo materiałów referencyjnych - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Twórcom placówki zależało na tym, żeby nie była ona jedynie hotelem dla naukowców i studentów. Wyposażenie laboratoriów umożliwia prowadzenie badań na miejscu. W Centrum jest sześć takich laboratoriów.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Jankowska
Gość: prof. Sławomir Ilnicki (Wydział Geologii UW)
Data emisji: 13.10.2020
Godzina emisji: 19.09
ag