Choć tytuł płyty jest w języku angielskim, to album zawiera 14 piosenek znanych m.in. z włoskiego, powojennego kina w nowych aranżacjach Jana Stokłosy. Wszystkie po włosku zaśpiewała Natalia Moskal. Piosenki wybierali wspólnie we dwoje.
Włosi doceniają śpiewanie w ich języku
Piosenki są utrzymane w stylu bardziej dyskotekowym, co odbiega od dotychczasowego wizerunku piosenkarki, kojarzonej raczej z muzyką w stylu elektro-pop. Płyta została przyjęta ciepło we Włoszech. - Włoski rynek zareagował fajnie i miło - mówi wokalistka.
Piosenkarka od trzech lat mieszka w Mediolanie i tyle czasu uczy się języka włoskiego. Jest już w stanie porozumieć się, a nad prawidłową wymową słów w utworach czuwała jej włoska nauczycielka. Były obawy, że rodowitych Włochów może zniechęcić do słuchania jej wyraźnie słyszalny polski akcent. Ale stało się inaczej. - Według nich akcent słychać, ale dodaje to pewnej egzotyki piosenkom - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Zaznacza, że Włosi doceniają to, że ktoś stara się mówić czy śpiewać w ich języku, nawet jeśli słychać obcy akcent. - W przeciwieństwie do Francuzów, którzy wymagają perfekcyjnej wymowy i akcentu - zauważa piosenkarka.
Pierwsze, ale nie ostatnie doświadczenie ze śpiewaniem z orkiestrą
Opowiada o fascynacji osobą Sophii Loren. Płyta to hołd dla słynnej aktorki. Natalia Moskal wspomina, że z Janem Stokłosą nad aranżacjami pracowała zdalnie za pośrednictwem internetu lub telefonu. Trwało to trzy miesiące do czerwca, kiedy skończył się lockdown i można było wejść z orkiestrą do studia. Melodie były nagrywane z zachowaniem środków bezpieczeństwa, każdy z muzyków wchodził osobno do studia i nagrywał swoją partię.
Natalia Moskal nie żałuje, że zdecydowała się przyjechać do Italii, choć musi dzielić życie na dwa kraje, bo wraca do Polski często, nawet kilka razy w miesiącu.
Gość radiowej Jedynki opowiada o swojej miłości do kultury włoskiej, życiu w Mediolanie, a także fascynacji poezją Kazimiery Iłłakowiczówny. Jej twórczości poświęcony był wcześniejszy album wokalistki. W planach ma nagranie płyty z jej własnymi piosenkami w języku włoskim z towarzyszeniem orkiestry.
Natalia Moskal/"Mambo Italiano"
Ponadto, prof. Andrzej Betlej zaprasza do zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu, a Iwona Łukawska opowiada o feryjnej ofercie Muzeum Okręgowego na Zamku Królewskim w Sandomierzu.
Czytaj także:
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: "Kultura przy kawie"
Prowadzi: Martyna Podolska
Data emisji: 9.01.2021
Godzina emisji: 5.05
ag
Natalia Moskal i jej włoskie fascynacje - Jedynka - polskieradio.pl