Według Aleksandry Maluty, strach przed wężami wynika z tego, że jesteśmy przekonani, że w większości te zwierzęta są jadowite.
Tymczasem do chwili obecnej opisano ponad 3 tys. gatunków węży, a te jadowite stanowią jedynie - jak się szacuje - ok. 10 do 25 proc. W Polsce występuje pięć gatunków węży: gniewosz plamisty, wąż Eskulapa, zaskroniec zwyczajny, zaskroniec rybołów i żmija zygzakowata. Jadowita jest jedynie ta ostatnia.
Gość radiowej Jedynki zwróciła uwagę, że węże dopuszczone do handlu w Polsce nie są jadowite. Nie oznacza to jednak, że są one niegroźne, wciąż mogą nas ugryźć. - Jak każde zwierzę. W przypadku małych węży poza drobnymi rankami, jak ukłucie szpilką, niewiele nam się zadzieje. W przypadku większych węży - jak duże pytony, boa - przez masę tych zwierząt, szerokość rozstawu szczęk, te urazy są zdecydowanie poważniejsze - wyjaśniła.
Czytaj także:
Od czego zacząć?
Jeśli chcemy mieć węża w domu, dobrze jest zacząć od przedstawiciela małych gatunków. - Może to być wąż zbożowy, podrośnięty wąż mleczny. Można też spróbować z pytonem królewskim, ale uwaga, on potrafi wybrzydzać jeśli chodzi o jedzenie - wskazała Aleksandra Maluta.
Zanim kupimy gada, porozmawiajmy z jego hodowcą. - Zapytajmy, czym to zwierzę było karmione, jak było karmione, jak często. W jakiej temperaturze było trzymane. Węże po przyniesieniu do nowego domu, do nowego terrarium, często się stresują i mogą odmawiać przyjmowania pokarmów - wytłumaczyła specjalistka.
Węże są mięsożerne. Ponieważ nie są w stanie rozgryźć, ani rozszarpać swojej zdobyczy na kawałki, muszą ją połknąć w całości. Szczęki węży są najbardziej unikalnymi w całym królestwie zwierząt. Gady te mają tzw. czaszkę kinetyczną, w której połączenie szczęk jest ruchome (kość kwadratowa), kości podniebienia rozsuwają się, a żuchwa składa się z dwóch połówek powiązanych więzadłem, dzięki czemu mogą otworzyć pysk bardzo szeroko.
Co jedzą "domowe" węże? - Noworodki mysie, myszy, szczurki, czasami nawet króliki i większe ssaki - wymieniła weterynarz.
A co powinno się znaleźć w terrarium? - Musi być źródło ciepła - najlepiej panele grzewcze, żarówek powinniśmy unikać (wąż może się wokół jednej owinąć i poparzyć) oraz termometr. Gady to są zwierzęta zmiennocieplne - ich aktywność jest zależna od temperatury otoczenia. Wąż musi też mieć miseczkę z wodą i jakąś kryjówkę a także korzeń lub coś, o co będzie mógł się zacząć ocierać kiedy przyjdzie moment zrzucenia skóry - powiedziała Maluta.
Skóra węży pokryta jest łuskami. Ma gładką, suchą teksturę. Kształt i liczba łusek na głowie, grzbiecie i brzuchu charakteryzują poszczególną rodzinę, rodzaj i gatunek. Zrzucanie łusek nosi nazwę wylinki. Łuski nie są oddzielne lecz stanowią rozciągliwy naskórek, więc nie są zrzucane osobno, ale w całości jako kompletna, przyległa, zewnętrzna warstwa skóry podczas każdego linienia.
Dlaczego wąż wyjęty z terrarium układa się czasem wzdłuż człowieka? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"
Prowadził: Daniel Wydrych
Autor materiału: Patryk Bedliński
Data emisji: 11.01.2021
Godzina emisji: 9.00-12.00
kk
Czy wąż może być domowym pupilem? - Jedynka - polskieradio.pl