Ludzie często popełniają ten błąd, że przypisują żółwiom cechy psów, kotów bądź innych ssaków. - Cieszą się, że żółw na przykład pomachał głową, a tak naprawdę żółw traktuje człowieka co najwyżej jako chodzący dystrybutor jedzenia - twierdzi Bartłomiej Gorzkowski.
Źródło: Kamil - In Travel/Ciekawostki o hodowli żółwia greckiego
Terrarium, czyli najlepsze miejsca dla żółwia
Ekspert Jedynki zwraca uwagę, że nie powinniśmy puszczać żółwia luzem i pozwalać mu chodzić po podłodze. Inaczej może skończyć się to nawet jego chorobą, której przez wiele lat nie będzie jednak widać. Oznaki pojawią się dopiero, gdy stan choroby będzie już zaawansowany. Dlatego lepiej trzymać żółwia w terrarium.
- Żółw wymaga odpowiedniej wilgotności i oświetlenia. W terrarium u większości gatunków żółwi należy zastosować specjalną świetlówkę UVB, która emituje promieniowanie UVB, czyli naturalny składnik światła słonecznego. Nie przenika on przez szyby, dlatego potrzebne są specjalne świetlówki. Poza tym na podłodze występują różnego rodzaju mikroprzeciągi, na które nie zwracamy uwagi, a które dla tych zwierząt mogą być niebezpieczne - wyjaśnia Bartłomiej Gorzkowski.
Jak fachowo nazywa się skorupa żółwia?
Karapaks to grzbietowa, górna część pancerza żółwia. - Jest najbardziej wypukła. Z kolei plastron to część spodnia, która jest zazwyczaj tarczą na brzuchu. Obie części są ze sobą połączone tzw. mostem - tłumaczy dr Tomasz Szczygielski z Instytutu Paleobiologii PAN.
- To jest swego rodzaju gorset, który usztywnia cały tułów. W związku z tym zwiększa aktywność działania kończyn. Energia tworzona przez ruch kończyn nie jest wytracana na giętkość kręgosłupa i na ruchy pomiędzy kręgami, tylko całe zwierzę jest takim jakby jednym twardym obiektem, który jest poruszany przez kończyny. Pancerz jest też rezerwuarem wapnia i może być również rezerwuarem tlenu dla gatunków wodnych - dodaje gość Jedynki.
Ile żyje żółw?
Jak okazuje się, żółwie żyją stosunkowo długo. Biorąc pod opiekę żółwia, będziemy odpowiadać za niego przynajmniej przez kilkanaście lat.
- W przypadku gatunków lądowych może żyć nawet 50-70 lat. Z kolei znalezienie nowego, dobrego domu dla dorosłego żółwia wcale nie jest łatwe - przyznaje Bartłomiej Gorzkowski.
Czytaj także:
Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"
Prowadził: Roman Czejarek
Autor materiału: Patryk Bedliński
Data emisji: 12.01.2021
Godzina emisji: 11.16
DS
Jak zadbać o żółwia, żeby był zdrowy? - Jedynka - polskieradio.pl