Każdy człowiek jest filozofem?
Filozofia pozwala nam odkrywać rzeczywistość, lepiej ją rozumieć. - Nie sposób zaprzeczyć, że filozofia jest właściwie wszędzie. (...) Każdy z nas w życiu napotyka pytanie filozoficzne, to nieuchronne. Każdy staje przed pytaniami o to, jak dobrze żyć, co najlepiej zrobić, jakiego wyboru dokonać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Mazur, filozof, twórca Centrum Praktyki Stoickiej. - Filozofem jest ktoś, kto podejmuje te pytania w specyficzny, refleksyjny sposób, rozważając różne "za" i "przeciw", próbując badać schematy myślowe - dodaje.
Stoicki cesarz Marek Aureliusz w swoich rozmyślaniach pisał, że: "Myślenie przystosowuje i zmienia wszelką przeszkodę działania w rzecz godną wyboru". - Tym zdaniem chce on nam streścić jedną z najważniejszych stoickich maksym, reguł życia dobrego, a mianowicie, że to, czy daną okoliczność uznamy za przeszkodę, czy nie (za coś dobrego, czy złego) zależy od naszego nastawienia - tłumaczy gość audycji. - Być refleksyjnym to znaczy nauczyć się panować nad tym, jak się ocenia to, co nam się zdarza. Umieć ocenić inaczej niż tak jak się zostało nauczonym - dopowiada dr Tomasz Mazur.
Szczęście ducha i spokój - konsekwencją stanu umysłu
Stoicka postawa życiowa proponuje kierowanie się rozumem, porzucenie emocji, dyscyplinę moralną i równowagę duchową. Dziś stoicyzm kojarzy się z biernością czy wycofaniem, słynnym "stoickim spokojem", który nielicznym z nas udaje się zachować.
- Na przełomie IV i III w. p.n.e. stoicy odkryli coś bardzo ważnego i aktualnego po dziś dzień: że dobrostan, nasze szczęście ducha i spokój jest w przeważającej mierze konsekwencją stanu umysłu, a nie tego, co nam się przydarza - mówi dr Tomasz Mazur. - Stoicy zaobserwowali, że różni ludzie w tych samych sytuacjach potrafili reagować całkowicie odmiennie. Obserwując, doszli do wniosku, że to, jak my reagujemy na daną sytuację, jest konsekwencją tego, jakimi jesteśmy ludźmi, jakie mamy schematy poznawcze - tłumaczy rozmówca Katarzyny Jankowskiej.
Czytaj również:
Doceniając potrzebę porzucenia emocji, mędrcy sprzeciwiali się też postawom ingerującym w naturalny bieg rzeczy. Brody – noszone z powodu niechęci do golenia się – były ich cechą charakterystyczną. Ciekawostką jest, że stoicy jako pierwsi zajęli się badaniem języka (greki i łaciny), tworząc podstawy gramatyki, etymologii i semantyki.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Jankowska
Gość: dr Tomasz Mazur (filozof, twórca Centrum Praktyki Stoickiej, autor publikacji o tematyce filozoficznej)
Data emisji: 10.02.2021 r.
Godzina emisji: 19.07
ans