Niemieckie i japońskie marki
W latach 90. całą Polskę opanowała plaga kradzieży samochodów. Z naszych ulic znikały przede wszystkim volkswageny passaty i inne niemieckie samochody. W dzisiejszych czasach złodziei najczęściej kuszą nie tylko niemieckie auta, ale również modele japońskie.
- Na czele nadal pozostają niemieckie marki. Pierwsze trzy pozycje są to nadal samochody produkowane w Niemczech, a kolejna zaraz po nich to rzeczywiście produkcja japońska - stwierdza Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji. - Charakterystyczna jest Warszawa, ponieważ w stolicy pierwsze miejsce, jeżeli chodzi o pojazdy skradzione, zajmują auta japońskie - dodaje.
Czytaj również:
Kradzież samochodów w Polsce
Jak podkreśla gość audycji, system rejestracji samochodów w Polsce jest bardzo szczelny, więc niemożliwym jest zarejestrowanie pojazdu pochodzącego z kradzieży. - Można domyślić się, że samochody nie są kradzione po to, aby je w Polsce zalegalizować, sprzedawać. W zdecydowanej większości pojazdy są kradzione, żeby móc je rozmontować na części - mówi. - Bardzo często znajdujemy pojazdy, które skradzione zostały w ciągu ostatnich kilkunastu godzin, a przez noc przestępcy potrafili je już rozmontować - dodaje.
Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?
Jest wiele sposobów, aby w prosty sposób zabezpieczyć samochód przed kradzieżą. Może to być m.in. wyłącznik pompy paliwa. Niektórzy stosują też blokady skrzyni biegów, które uchodzą za jedną z najbardziej skutecznych broni w walce ze złodziejami.
Na rynku występują trzy rodzaje tego typu blokad: zewnętrzne, wewnętrzne mechaniczne i elektromechaniczne. Według ekspertów najnowszym wynalazkiem jest jednak blokada elektromechaniczna uruchamiana z pilota, która unieruchamia lewarek skrzyni biegów.
- Złodzieje nie próżnują i wynajdują coraz lepsze sposoby, żeby przełamać zabezpieczenia - ostrzega insp. Mariusz Ciarka. - Najlepsze zabezpieczenie, jakie dotąd widziałem, to starodawne, ale w mojej ocenie bardzo skuteczne, odcięcie możliwości zapłonu poprzez ukrytą blokadę, przełącznik, o którym wie tylko i wyłącznie właściciel - mówi funkcjonariusz.
Całą dobę można słuchać Polskiego Radia Kierowców, które zainaugurowało działalność 16 października 2020 roku. Nowa, dziewiąta antena Polskiego Radia, skupia się przede wszystkim na poprawie bezpieczeństwa na drogach w kraju i za granicą, informowaniu kierowców o warunkach pogodowych, ale także przekazywaniu aktualności dotyczących m.in. zmian w prawie.
Polskiego Radia Kierowców można słuchać przez bezpłatną aplikację mobilną, stronę internetową oraz cyfrowe radio DAB+. Więcej TUTAJ!
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Roman Czejarek
Materiał: insp. Mariusz Ciarka (rzecznik prasowy KG Policji)
Data emisji: 9.02.2021 r.
Godzina emisji: 11.24
ans
Jak skutecznie zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? - Jedynka - polskieradio.pl