Prof. Krysiak: mam nadzieję, że koronawirus nie spowoduje pogłębienia nierówności

Data publikacji: 24.02.2021 18:30
Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 08:45
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne, Autor - symbiot/ Shutterstock
- My jako Polska zwiększyliśmy eksport i oby on się utrzymał. Mam nadzieję, że UE jednak poradzi sobie z wyzwaniem i po pandemii nie będzie pogłębionych nierówności między krajami członkowskimi - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Zbigniew Krysiak z SGH.

shutterstock parlament europejski 1200.jpg
Prof. Grabowska o niesprawiedliwym podziale stanowisk w administracji UE

Nierówności między krajami 

"Droga do ożywienia (po pandemii) jest nierówna z powodu różnic w warunkach wyjściowych, strukturze gospodarczej i zdolności do reagowania, co powoduje wzrost nierówności zarówno między krajami, jak i wewnątrz nich" - powiedziała Kristalina Georgiewa, która występowała na konferencji poświęconej semestrowi europejskiemu. Podkreśliła, że PKB krajów, które są tradycyjnymi celami turystycznymi, takich jak Hiszpania, Grecja i Włochy, skurczył się o ponad 9 proc. w 2020 r. 

POSŁUCHAJ

21:30

Ekspert: miejmy nadzieję, że UE poradzi sobie z wyzwaniem i nie będzie nierówności między państwami (Więcej świata/Jedynka)

W przypadku Polski tylko o 3,4 proc. skurczyła się gospodarka krajowa, podczas gdy średni spadek w całej UE wyniósł 6,4 proc. - Produkcja gospodarki zredukowała się 3-5-krotnie bardziej niż to co mamy w Polsce, więc to jest kolosalna różnica - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Zbigniew Krysiak z SGH. - Gospodarka w Hiszpanii czy Francji nominalnie jest dużo większa, więc ten nominał zredukował się drastycznie. Jednak to nie jest cały bilans, ponieważ gdy dodamy sprawę dotyczącą wzrostu długu publicznego do PKB to robi się o wiele gorzej - podkreśla ekspert. 

Według prognoz MFW w 2022 r. dochód na mieszkańca w Europie Środkowej i Wschodniej będzie o 3,8 proc. niższy w porównaniu z szacunkami sprzed kryzysu.

Wyszehrad i Trójmorze 

Zdaniem prof. Krysiaka w przypadku źródeł odrabiania strat po pandemii, dobrym kierunkiem jest Wyszehrad i Trójmorze. - Niedawno na spotkaniu V4 i spotkaniach w ramach Inicjatywy Trójmorza zauważyliśmy określone działania, projekty, stworzył się budżet i również Amerykanie się do tego dokładają - stwierdził gość audycji. - Jest konkretny plan dotyczący digitalizacji, energii, infrastruktury i sprowadza się to do tego, że wymiana handlowa będzie rosła między krajami Trójmorza, a to zwiększy potencjał gospodarczy naszych krajów - ocenił. 

- My jako Polska zwiększyliśmy eksport i oby on się utrzymał. Mam nadzieję, że UE jednak poradzi sobie z wyzwaniem i po pandemii nie będzie pogłębionych nierówności między krajami członkowskimi - podsumowuje prof. Krysiak. 

 Posłuchaj całej audycji, w której również:

Sesja Rady Praw Człowieka ONZ - przemówienia szefa rosyjskiej dyplomacji Sergieja Ławrowa i sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena. Jak Rosja odniesie się do sprawy Aleksieja Nawalnego i o stosunkach USA - Rosja? Gościem audycji był Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. 

- W Dunkierce manewry amerykańskich sił zbrojnych - USA wysyłają jednostki, które mają zastąpić żołnierzy stacjonujących w krajach europejskich. Korespondencja z Paryża Stefana Foltzera 

- Sytuacja polityczna w Gruzji - nowy szef rządu i aresztowania liderów opozycji. Więcej na ten temat w materiale reporterskim Michała Strzałkowskiego. 

Czytaj także:

 

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Zbigniew Krysiak (SGH), Jarosław Guzy (PAP)

Data emisji: 24.02.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans 

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.