"Nie ma dzieci, są ludzie"
Dziecko wg Janusza Korczaka to przede wszystkim człowiek, który już istnieje i stanowi niepowtarzalną i nieocenioną wartość. Było to rewolucyjne założenie w czasach, w których żył i tworzył znany pedagog. - On zbudował całą pedagogikę wykraczającą poza standardy tamtego wieku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Barbara Smolińska-Theiss z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. - Janusz Korczak uczył społeczeństwo dorosłych, jak patrzeć na dzieci, jak uczyć się dziecka. Za jego sprawą w latach 60. na Zachodzie (w Polsce później) dokonał się ogromny renesans zainteresowania dzieckiem, dzieciństwem - opowiada ekspert.
Postać wielowymiarowa i wszechstronna
Gość audycji zaznacza, że Janusz Korczak był osobą obdarzoną wieloma talentami. - Był postacią wielowymiarową, wszechstronną o wielu zainteresowaniach. Oprócz badania świata dzieci był lekarzem pediatrą, znamy go także z działalności literackiej i publicystycznej - mówi prof. Barbara Smolińska-Theiss. - Wielkie postaci mają to do siebie, że są wielobarwne, mozaikowe - dodaje.
"Stary radiowy Doktór"
Janusz Korczak był także dziennikarzem, radiowcem. Współpracował z Polskim Radiem. - Był również dziennikarzem znakomitym, wspaniałym radiowcem. Ta postać Korczaka jest najmniej znana, gdyż wiele pisaliśmy o Korczaku jako pisarzu dla dzieci, pedagogu, sporo wiemy o nim jako lekarzu, a najmniej wiemy o Korczaku jako publicyście, który wyraźnie wypowiadał się na temat palących problemów okresu międzywojennego, w tym wyraźnie na temat biedy i nierówności społecznych - ocenia gość radiowej Jedynki.
Jego osobę wspominał ówczesny pracownik PR Aleksander Hertz: "Co tydzień jako Stary Doktór wygłaszał pogadankę o dzieciach i ich sprawach. Były to arcydzieła narracji radiofonicznej. Ich forma językowa, styl, sposób wygłaszania były czymś znakomitym. Stary Doktór jak mało kto umiał wyczuć warunki, jakie stawiała forma radiofoniczna. Tematem pogadanek było dziecko. A raczej świat widziany oczami dziecka, sprawy dziecka, jego kłopoty, cierpienia, radości." - On ogłosił nawet konkurs dla dzieci, jak nazwać te audycje. Korczak mówił pięknie, wielobarwnie o dzieciach, prześmiewczo. Od strony literackiej to jest majstersztyk - mówi prof. Barbara Smolińska-Theiss.
Janusz Korczak uczy dojrzałości, tego, aby nie przyjmować na stałe roli syna, córki, dziecka, ponieważ to odpowiedzialność i samodzielność pozwalają nie odcinać się od przeżywanych uczuć. Mówił: "Trzeba być kimś wewnętrznie. Trzeba mieć własne życie, swój własny świat." Wielu współczesnych pedagogów powołuje się na Janusza Korczaka, działają organizacje upamiętniające jego działalność oraz przypominające o Ostatnim Marszu z dziećmi z sierocińca.
Zobacz także:
Ponadto w audycji:
- W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie prezentowana jest wystawa osiągnięć w badaniach flory i fauny. Nowe techniki graficzne pozwalają na przedstawienie dorobku wielkich naukowców w nowej odsłonie na wystawie "Rośliny i zwierzęta" ze zbiorów między innymi Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN. Gościem audycji była Martyna Sowińska-Pasek vel Paszkowska, kurator wystawy.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Jankowska
Goście: prof. Barbara Smolińska-Theiss (Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej), Martyna Sowińska-Pasek vel Paszkowska (kurator wystawy)
Data emisji: 31.05.2021 r.
Godzina emisji: 19.30
ans
"Człowiek, który wybrał ideę służenia dziecku i jego sprawie". Sylwetka Janusza Korczaka - Jedynka - polskieradio.pl