Sumo - najstarszy z japońskich sportów; projekt badawczy związany z wyspą Wolin; pierwszy w dziejach Kościoła synod biskupów; Zaprasza Katarzyna Kobylecka

Data publikacji: 11.04.2025 20:00
Ostatnia aktualizacja: 15.04.2025 17:16
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Sumo – jak żaden inny sport – obwarowane jest skomplikowanym ceremoniałem, wywodzącym się z czasów feudalnej Japonii.
Sumo – jak żaden inny sport – obwarowane jest skomplikowanym ceremoniałem, wywodzącym się z czasów feudalnej Japonii., Autor - Philip FONG / AFP
Unikalne walki zapaśnicze wspomniane są już w pierwszych kronikach z VIII wieku i wiążą się z obrzędami rodzimej religii shinto. Bardzo szybko sumo zostało włączone do ceremonii dworskich, a potem cieszyło się dużą popularnością w czasach siogunów Tokugawa. Po restauracji władzy cesarskiej w 1868 roku wiernym kibicem walk sumo był cesarz Mutsuhito, co przyczyniło się do uznania tych zapasów za sport narodowy.

O dawnych i dzisiejszych walkach sumo opowiedziała w audycji "Eureka" prof. Ewa Pałasz-Rutkowska z Katedry Japonistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

POSŁUCHAJ

38:55

Sumo - najstarszy z japońskich sportów; projekt badawczy związany z wyspą Wolin; pierwszy w dziejach Kościoła synod biskupów; Zaprasza K. Kobylecka (Eureka)

 

Poza tym w audycji:

Wolin był jednym z największych, średniowiecznych miast handlowych na Morzu Bałtyckim. Właśnie rozpoczyna się 3-letni polsko-duński projekt badawczy, którego celem będzie określenie roli Skandynawów w kształtowaniu się tego słowiańskiego ośrodka, a także sprecyzowanie, gdzie dokładnie znajdowały się porty wczesnośredniowiecznego Wolina. Naukowcy mają także nadzieję, że może w końcu uda się zlokalizować legendarną wikińską twierdzę Jomsborg. Wspominają o niej sagi skandynawskie, ale do tej pory nikt nie natrafił na jej ślad.

Gość: dr Wojciech Filipowiak - z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, kierownik polskiej części misji.

1700 lat temu odbył się pierwszy w dziejach Kościoła synod biskupów. Został zwołany w 325 roku przez cesarza Konstantyna do Nicei w Bitynii. Na zaproszenie władcy, do jego letniego pałacu zjechało ponad 220 biskupów, którzy podjęli się rozwiązania spornych kwestii doktrynalnych i kontrowersji ariańskiej. Dyskutowano także nad datą obchodów Wielkanocy. Zgromadzenie wprowadziło ostatecznie jednolity dla całego Cesarstwa Rzymskiego termin obchodów tej uroczystości w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

Gość: prof. Robert Wiśniewski - badacz dziejów Kościoła w starożytności z Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Na audycję "Eureka" w piątek (11.04) po godz. 19.00 zaprosiła Katarzyna Kobylecka.

kk/mg

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.