Ulubione postaci detektywów z wielkiego i małego ekranu

Data publikacji: 24.06.2021 23:09
Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 15:11
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Peter Falk
Peter Falk, Autor - PAP/DPA
W związku z 10. rocznicą śmierci Petera Falka - twórcy niepowtarzalnego porucznika Columbo i współtwórcy popularnego serialu, który złamał podstawowe zasady konstrukcji kryminału, pokazując już na wstępie kto i jak popełnił zbrodnię - rozmawiamy o postaciach detektywów z wielkiego i małego ekranu.

shutterstock angelina jolie 1200.jpg
Portret gwiazdy - Angelina Jolie kończy 46 lat

Wszystkie filmy detektywistyczne i seriale tego gatunku wywodzą się z literatury, czyli z powieści i opowiadań, często drukowanych w prasie. Dr Marek Gumkowski, historyk literatury i miłośnik kryminałów, wspomina, że detektyw pojawia się w 1841 roku w powieściach Edgara Allana Poe, który stworzył postać C. Augusta Dupina. Stosował on w swoich dochodzeniach metodę dedukcji, z której później zasłynął inny powieściowy detektyw - Sherlock Holmes. Dupin nie jest detektywem profesjonalnym - to szlachcic, który rozwiązuje zagadki dla przyjemności.


POSŁUCHAJ

42:32

Kryminały i ich bohaterowie (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 


Clint Eastwood FREE 1200.jpg
Clint Eastwood kończy 91 lat. Skąd bierze się jego fenomen?

Gość Programu 1 Polskiego Radia wskazuje, że powieść sensacyjna to jeden z ważnych elementów kultury popularnej, w połączeniu z filmem i teatrem. - "Pułapka na myszy" Agathy Christie miała kilka tysięcy wystawień - mówi. A pod koniec XIX wieku pojawił się Sherlock Holmes, który z ekranów nie schodzi do dziś. W latach 1900-1993 słynny detektyw pojawił się w 211 filmach. - Żadna inna postać literacka nie może się z nim równać - zauważa.

Oprócz dobrej intrygi, czyli kryminalnej zagadki, potrzebny jest też wyrazisty, przykuwający uwagę bohater. Bywa nim policjant, dziennikarz, pisarz, detektyw zawodowiec albo amator. Musi odpowiadać konwencji, bo kryminał może wychylać się w stronę problematyki społecznej, historycznej, psychologicznej, może być dreszczowcem, filmem akcji, a nawet horrorem. - Z czasem do tego męskiego świata zaczynają wchodzić kobiety, jak panna Jane Marple, stworzona przez Agathę Christie - wskazuje Marek Gumkowski. Popularność postaci podtrzymuje liczba filmów z ich udziałem. O Herculesie Poirot powstało ponad sto filmów, a serial "Porucznik Colombo" miał 69 odcinków.

Czasami równie ważnym co detektyw staje się przestępca. Filmoznawca daje przykład Hannibala Lectera, znanego choćby z filmu "Milczenie owiec". Ciemne strony życia społecznego pokazuje tak zwany czarny kryminał stworzony m.in. przez Raymonda Chandlera. Jego bohaterowie często mają mroczną przeszłość, kłopoty, np. związane z nadużywaniem alkoholu.

Poza tym w audycji:

Film kino 1200.jpg
"Magazyn bardzo filmowy" w Programie 1

- wybór premier kinowych, m.in.:

  • "Szybcy i wściekli 9" - Cypher szykuje zemstę i prosi Jacoba o pomoc w walce z Domem, ale to tylko pretekst do popisów samochodowych i kaskaderskich możliwości, które są atrakcją tego cyklu,
  • "Supernova"- brytyjski dramat psychologiczny w reżyserii Harry'ego MacQueena z Colinem Firthem i Stanleyem Tuccim. Sam i Tusker, wobec choroby tego drugiego, wyruszają w podróż, która staje się przedsmakiem pożegnania,
  • "Lato 85'" - najnowszy film Francois Ozona, historia dojrzewania młodego mężczyzny podczas wakacyjnych wydarzeń we Francji, w połowie lat 80.,
  • "Kraj" - komedia Macieja Ślesickiego - sześć groteskowych nowel ukazujących problemy i frustracje bohaterów w bardzo różnych sytuacjach życiowych we współczesnej Polsce.

Notatnik Kinomana:

  • 80. rocznica urodzin Krzysztofa Kieślowskiego (27.06.1941) - przegląd "Hommage a Kieślowski",
  • 115. rocznica urodzin Billy'ego Wildera (22.06.1906),
  • 95. rocznica urodzin Tadeusza Konwickiego (22.06.1926).

Czytaj także:

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Data emisji: 24.06.2021 r. 

Godzina emisji: 23.09

ag


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.