Panorama Racławicka otwarta po remoncie. "To wizytówka Wrocławia"

Data publikacji: 27.07.2021 12:30
Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 13:29
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Panorama Racławicka
Panorama Racławicka, Autor - Krzysztof Zatycki / Forum
Po roku generalnego remontu znów możemy zwiedzać Panoramę Racławicką. - Był już najwyższy czas, aby poprawić stan zachowania budynku, jego funkcjonalności i przede wszystkim bezpieczeństwa - prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, wyjaśnia powody zamknięcia. Co przez ten czas udało się zrobić i jakie zmiany przygotowano dla zwiedzających?

eastnews piłsudski 1200.jpg
Spór o stół marszałka Piłsudskiego. O eksponat walczą dwie placówki

POSŁUCHAJ

03:25

Mimo jeszcze niezakończonego remontu, Muzeum Narodowe we Wrocławiu postanowiło umożliwić turystom zwiedzenia Panoramy Racławickiej (Ekspres Jedynki)

Modernizacja Muzeum "Panorama Racławicka" rozpoczęła się w sierpniu 2020 roku. Od tego czasu turyści nie mogli oglądać - mierzącego 15 na 114 metrów - płótna przedstawiającego bitwę pod Racławicami z 4 kwietnia 1794 roku, w której wojska polskie pod dowództwem naczelnika Tadeusza Kościuszki odniosły zwycięstwo nad wojskami rosyjskimi.

Modernizacja budynku

Mimo formalnie niezakończonego remontu Muzeum Narodowe we Wrocławiu postanowiło umożliwić turystom zwiedzania Panoramy Racławickiej. We wtorek (27.07) punktualnie o godz. 9.30 pierwszych gości podejmował dyrektor muzeum - prof. Piotr Oszczanowski.

Jak wyjaśnia, w ostatnich miesiącach generalny remont przeszedł budynek. - Ma on znacznie więcej lat, aniżeli pokazujemy Panoramę Racławicką. Powstał dzięki znakomitym projektom Marka i Ewy Dziekońskich w latach 60., natomiast Panorama została udostępniona w 1985 roku. Po 35 latach przyszedł czas, aby poprawić stan zachowania, funkcjonalności i przede wszystkim bezpieczeństwa. To nam się udało - przyznaje gość Jedynki.

Prof. Piotr Oszczanowski przypomina, że budynek, w którym znajduje się Panorama Racławicka, wpisany jest do rejestru zabytków i w związku z tym wszystkie prace musiały być wykonywane bardzo ostrożnie. - Wymienia się go jednym tchem wśród najbardziej znamienitych dzieł polskiego brutalizmu. Ma wartość zabytkową - dodaje.

W trakcie modernizacji m.in. naprawiono dach, ale również zamontowano krystaliczne, ogromne ekrany, animacje, mapping oraz stworzono ścieżki narracyjne poświęcone historii Panoramy Racławickiej i jej autorom. Powstała także specjalna ścieżka edukacyjna dla dzieci i młodzieży oraz wybudowano całkowicie nową księgarnię i kasy. Ponadto budynek dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wizytówka Wrocławia

- Panorama Racławicka jest niekwestionowaną wizytówka miasta Wrocławia i obiektem, do którego się pielgrzymuje. Już 12 milionów osób miało okazję go zobaczyć i nie zawiodło się, ponieważ w dalszym ciągu zainteresowanie jest ogromne. To, co stworzyli w 1894 roku Jan Styka, Wojciech Kossak i siedmiu innych znakomitych polskich malarzy do dzisiaj urzeka, fascynuje oraz zdumiewa. Cały czas ta iluzja jest obecna w tym dziele - komentuje prof. Piotr Oszczanowski.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Patryk Michalski

Autor materiału: Michał Montowski

Data emisji: 26.07.2021

Godzina emisji: 15.25

DS

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.