Reporter "Lata z Radiem" dotarł do Maćkowej Rudy na Suwalszczyźnie. Szykując się do spływu Czarną Hańczą, postanowił zasięgnąć języka osób doświadczonych. - Pływam tutaj z grupami od dziewięciu lat. Rzeka jest z serii lekkich, łatwych i przyjemnych. Woda jest bardzo czysta. Dużo roślinności, a między roślinkami można podziwiać pływające ryby. Polecam wszystkim tę rzekę - mówi Barbara Orzeszyna, pilot wycieczki rowerowej, której uczestnicy szykowali się do spływu.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Zanim jednak wsiądziemy do kajaków i ruszymy w pełen przygód spływ, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy założyć kapok. - Kamizelkę asekuracyjną zakładamy przez głowę. Gdyby kajak się wywrócił, kapok utrzyma nas na wodzie - mówi Roksana Świacka. Część kajaków posiada schowek ze specjalną przegrodą, chroniącą odzież lub inny bagaż przed zalaniem. Ważny jest sposób siedzenia w kajaku, a także to by wiosła trzymać wyśrodkowane.
- Żeby wypłynąć, można ewentualnie wiosłem lekko się odepchnąć albo poprosić jakiegokolwiek innego uczestnika spływu - dodaje gość audycji. O pomoc warto poprosić również podczas wysiadania. Choć ostrożność to istotny element każdego kontaktu z wodą, to należy podkreślić, że Czarna Hańcza nie jest akwenem niebezpiecznym. - Momentami rzeka jest głębsza, ale nurt jest spokojny. Nie ma wysokich fal, jak na jeziorach, więc można przepłynąć ten szlak bezpiecznie - dodaje Roksana Świacka. To nie jedyny atut tego miejsca.
Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia
Odpręż się
Spływ Czarną Hańczą zajmuje siódme miejsce w plebiscycie Turystycznej Listy Przebojów PL, w kategorii natura. Słuchacze podkreślają, że wizyta na Suwalszczyźnie jest wspaniałą propozycją dla osób szukających wyciszenia. - Spływy są polecane wszystkim osobom. Tym, które chcą oderwać się od pracy, ale i potrzebującym zebrania myśli. Po takich spływach ludzie wracają pełni energii - tłumaczy gość "Lata z Radiem".
By przyjemność nie stała się udręką, należy pamiętać o odpowiednim gospodarowaniu siłami. Nie jest to co prawda aktywność przeznaczona jedynie dla osób wysportowanych, ale planowanie tras powinno opierać się na zdobytym dotąd doświadczeniu. - Osoby obsługujące też podpowiadają w tych sprawach. Pytamy na przykład, czy ktoś już pływał - dodaje Świacka.
Zobacz też:
Zadbajmy o przepustkę
Warto wiedzieć, że podczas spływu przepływamy przez teren Wigierskiego Parku Narodowego. Potrzebujemy więc odpowiedniej przepustki - można kupić ją w samym Parku Narodowym, u partnerów (m.in. w niektórych wypożyczalniach) lub na stronie internetowej. A czym kierować się przy wyborze sprzętu?
- Dużo zależy od tego, czy płyniemy na jeden dzień, czy na kilka dni oraz od tego, jak dużo mamy bagażu. Dysponujemy nowszymi kajakami, lżejszymi, którymi można płynąć szybciej. Są też oczywiście kajaki starsze, bardziej pakowne, ale wtedy ze względu na ciężar płynie się wolniej - mówi Paweł Świacki z wypożyczalni kajaków. Gość audycji nie ma wątpliwości, że wygodniejsze są kajaki nowsze, wystarczające na krótkie eskapady.
Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia
Różnorodność tras
W zależności od doświadczenia osoby decydującej się na spływ jednego dnia można pokonać od dwudziestu do trzydziestu kilometrów. - Dla nowicjuszy polecamy krótsze odcinki, dwugodzinne, liczące od dziesięciu do piętnastu kilometrów. Jeśli się spodoba, zapraszamy ponownie, na dłuższy szlak, a nawet na spływ kilkudniowy - wyjaśnia Roksana Świacka. Na trasie odnajdziemy liczne atrakcje, zarówno dla miłośników kultury, jak i dla miłośników przyrody.
- Płyniemy od Wigier. Trasa przyjemna. Zaczynamy od Galerii Andrzeja Strumiłły, naszego artysty. Możemy zobaczyć bobry, czaplę białą, szarą, orła bielika. Musimy jednak wypłynąć rano, wtedy jest cisza i spokój - wylicza pan Adam. Kolejne przystanki to Buda Ruska i Galeria Piotra Malczewskiego. - Dalej Wysoki Most, piękne i rozłożyste lasy. Nurt rzeki, płytka przezroczysta woda - dodaje gość "Lata z Radiem", podkreślając, że wszystkich atrakcji nie da się wymienić.
Tu po prostu trzeba przyjechać.
Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia
"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".
Tytuł audycji: Lato z Radiem
Prowadzi: Roman Czejarek
Reporter: Patryk Bedliński
Data emisji: 4.08.2021
Godzina emisji: 9.00-12.00
mg