"Bezpieczna Jedynka" radzi jak się przygotować na wycieczkę w góry

Data publikacji: 10.09.2021 17:10
Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 21:16
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - zedspider/shutterstock.com
Podobno góry najpiękniejsze są jesienią. To czas, kiedy można wybrać się na górską wędrówkę. Ale żeby bezpiecznie wrócić trzeba się do wędrówki dobrze przygotować. Co zrobić i co ze sobą wziąć?

góry 1200.jpg
O czym należy pamiętać, planując wyprawę w góry? Porady w "Bezpiecznej Jedynce"

Grzegorz Kubicki, starszy ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, uprzedza, że w górach jest już jesień. Planując wędrówkę trzeba pamiętać, że dzień jest krótszy i wcześniej zapada zmrok. - Dlatego dobrze przewidzieć kilka godzin zapasu w razie nieprzewidzianych zdarzeń np. skręcenia, kiedy będzie trzeba czekać na pomoc - mówi. Dlatego koniecznie trzeba zabrać ze sobą cieplejsze ubranie. Tym bardziej, że w górnych partiach Tatr temperatura nocą waha się już wokół zera. Koniecznie trzeba mieć ze sobą naładowany telefon i to nie po to, żeby robić zdjęcia, ale żeby w razie potrzeby wezwać pomoc. Dobrze by było, aby w telefon wgrać aplikację "Ratunek".

POSŁUCHAJ

15:00

Jak przygotować się do wyjścia w góry (Bezpieczna Jedynka)

 

Jesień dla ratowników to czas, kiedy mają do czynienia z większą liczbą turystów zapuszczających się w wyższe partie Tatr. - W związku z tym nasze działania często są trudniejsze, dłuższe, bardziej skomplikowane, bo musimy ludzi transportować z wyższych rejonów gór - wyjaśnia.

Ratownik ocenia, że mijający sezon był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę gości w Tatrach. Może dlatego, że z uwagi na pandemię Polacy nie chcieli ryzykować, że gdzieś będą musieli przejść kwarantannę i postanowili spędzać urlop w kraju.

pożar samochód auto pixabay 1200x660.jpg
W "Bezpiecznej Jedynce" radzimy, co robić podczas ekstremalnych zdarzeń

Jak zadbać o kondycję?

Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej, mówi, jak przygotować organizm do intensywnego wypoczynku w górach. - Dobrze, żebyśmy mierzyli siły na zamiary, a jeśli nie mamy dobrej zaprawy kondycyjnej zaczęli od łatwiejszych szlaków i niższych gór - mówi. Bo najwięcej problemów jest kiedy ktoś miesiącami spędza wolny czas na kanapie, a podczas urlopu chce uprawiać wspinaczkę wysokogórską. Radzi, aby przygotowanie kondycyjne rozpocząć kilka miesięcy przed wyjazdem w góry. Jeśli ktoś zamierza wędrować po łagodnych szlakach dwa miesiące przygotowań powinny wystarczyć. Kiedy plany są ambitniejsze trzeba dłużej ćwiczyć. - I koniecznie skonsultować się z lekarzem - podkreśla.

Gość Programu 1 Polskiego Radia wyjaśnia, że osoby mające problemy sercowo-naczyniowe i chorujące na POChP lub astmę oskrzelową raczej nie potrzebują aklimatyzacji, jeśli pobyt ma być rekreacyjno-wypoczynkowy. Warunek jest taki, że stan musi być ustabilizowany. W przeciwnym razie trzeba skonsultować się z lekarzem i to dużo wcześniej niż zaplanowany wyjazd.

Jakie buty i ubranie?

Bogusław Kowalski, instruktor alpinizmu z Polskiego Związku Alpinizmu radzi, że trzeba zadbać o odpowiednie buty, bo rano i w miejscach zacienionych szlaki mogą być już oblodzone. - Ważny jest dobry protektor - mówi. Natomiast jesienią nie są konieczne buty usztywniające kostkę. Jeżeli leżą płaty śniegu lub droga jest oblodzona powinno się na buty założyć raki lub raczki, czyli gumowo-metalowe nakładki. Takie raczki sprawdzą się też w terenie błotnistym.

Ubrać należy się na cebulkę i to nie w rzeczy z bawełny, bo w niej pozostaje pot. Trzeba założyć cienkie rzeczy oddychające, potem cieplejszą kurtkę i kurtkę z membraną, a jeśli pada deszcz, to na wierzch kurtkę z gore-texu. - Wszystkie te rzeczy powinniśmy mieć w plecaku, bo nikt nam nie zagwarantuje pogody - radzi. Zaś spodnie powinny być z tworzywa sztucznego, aby szybko wysychały w przypadku opadów. A jeśli wiem, że będzie padało, to warto mieć spodnie membranowe chroniące przed przemoknięciem.

Olimpia Tryzna, członek zarządu Klubu Wysokogórskiego Zakopane, podkreśla, że do wyjścia należy się przygotować, przede wszystkim porozciągać mięśnie i zrobić kilka ćwiczeń. A na wyprawę zabrać czapkę i rękawiczki, bo jesień to już wiatr i chłody.

Czytaj także:

"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10 "Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10

Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka" w ramach audycji "Ekspres Jedynki"

Rozmawiali: Patryk Kuniszewicz i Izabela Kostyszyn

Goście: Grzegorz Kubicki (starszy ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego), dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej), Bogusław Kowalski (instruktor alpinizmu z Polskiego Związku Alpinizmu), Olimpia Tryzna (członek zarządu Klubu Wysokogórskiego Zakopane)

Data emisji: 10.09.2021 r..

Godzina emisji: 17.10

ag


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.