To już ostatni dzień kampanii "Poznaj swoje prawa. Wyjdź z cienia. Pozwól sobie pomóc".
Przez czterdzieści tygodni szukaliśmy odpowiedzi na pytania, udzielaliśmy wskazówek i wysłuchaliśmy wielu historii pokrzywdzonych.
Dziś odpowiadamy - jak zmieniła się sytuacja ofiar przestępstw na przestrzeni ostatnich lat. Ewa Syta:
Staraliśmy się udowodnić, że hasło kampanii "Poznaj swoje prawa. Wyjdź z cienia. Pozwól sobie pomóc" to nie są puste słowa i że sytuacja osób pokrzywdzonych na przestrzeni ostatnich kilku lat znacząco się zmieniła. Ma ona swoje prawa, jest traktowana podmiotowo.
Maciej Kujawski – prokurator: - Zmieniła się postawa prokuratorów i sędziów wobec pokrzywdzonych.
Michał Lewoc – sędzia: - Nie może osoba pokrzywdzona mieć poczucia, że jest intruzem, petentem, że jest osobą niechcianą w postępowaniu.
Wszystkie wysiłki zmierzają ku temu, żeby taką sytuację odwrócić. Przykładem tego jest np. coroczne organizowanie dni poświęconych pokrzywdzonym, kiedy udzielane są bezpłatne porady prawne.
Nie są to jednorazowe akcje. Wystarczy spojrzeć na strony internetowe niektórych prokuratur, gdzie są zakładki z uprawnieniami pokrzywdzonych.
Prokuratorzy rejonowi, okręgowi są zobowiązani do tego, aby wyznaczyć godziny i dni, w które mogą przyjmować interesantów.
Zmiana statusu ofiary to przede wszystkim intensywne skupienie się na jej prawach i potrzebach. O to także dbają policjanci, wyposażając pokrzywdzonego w pakiet niezbędnych informacji.
Mariusz Sokołowski z KG Policji: - Z adresami, z numerami kontaktowymi, gdzie można dzwonić po pomoc. Ma wypisane taka osoba prawa jakie jej przysługują, czego może żądać od poszczególnych instytucji, gdzie oczekiwać pomocy.
Na rzecz pokrzywdzonych działa także Ministerstwo Sprawiedliwości.
Marzena Kruk z MS: - Służy temu powołanie w grudniu 2009 roku Departamentu Praw Człowieka. Minister Krzysztof Kwiatkowski, jeszcze jako sekretarz stanu oraz minister Andrzej Czuma powołał Radę ds. pokrzywdzonych przestępstwem, która skupia wybitnych specjalistów, prawników i przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Wszystko po to, aby pokrzywdzeni w końcu zaczęli mówić silnym głosem.
Jakie uprawnienia mają osoby pokrzywdzone – SD 10.12.10. - Jedynka - polskieradio.pl