Delfiny rzeczne, czyli tajemnice waleni słodkowodnych

Data publikacji: 29.11.2021 19:35
Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 13:40
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Makieta morświna słodkowodnego na wystawie w Palmiarni w Poznaniu
Makieta morświna słodkowodnego na wystawie w Palmiarni w Poznaniu, Autor - UP w Poznaniu/materiały prasowe
Wiedza na temat tych zadziwiających zwierząt jest niewielka nawet wśród zoologów, a delfiny i morświny słodkowodne są to najbardziej zagrożone walenie na świecie. - Lubią mętną, nieprzezroczystą wodę - mówi profesor Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

fenek free 1200.jpg
Dzika moda na egzotyczne zwierzęta. Chwilowa zachcianka, szpan czy lekkomyślność?

Delfiny i morświny słodkowodne zamieszkują duże rzeki w strefie równikowej, głównie dorzecza Amazonki, Orinoko, La Platy, Gangesu, Brahmaputry i Jangcy. Jest ich około 13 gatunków. - To "około" jest spowodowane tym, że cały czas toczą się spory, co jest, a co nie jest osobnym gatunkiem - wyjaśnia profesor.


POSŁUCHAJ

13:46

Delfiny i morświny słodkowodne - ginące gatunki (Eureka/Jedynka)

 

żmija zygzakowata FREE 1200.jpg
Żmija zygzakowata. Czym grozi jej ukąszenie?

Ssaki słodkowodne trudno spotkać

Zaznacza, że to są tak rzadkie stworzenia, że odłowienie ich jest bardzo trudne. Ostatnio nowy, nieznany gatunek objawił się w Kalifornii, a Stany Zjednoczone mają dość dobrze rozpoznaną faunę na swym terytorium. - To pokazuje, jaka to jest tajemnicza grupa - podkreśla.

Delfiny słodkowodne oddzieliły się od ich oceanicznych kuzynów 15 milionów lat temu. I odróżniają się jedną, ale to bardzo charakterystyczną cechą. - Delfiny oceaniczne mają dość sztywno połączoną głowę z korpusem ciała, natomiast u delfinów rzecznych jest tam luźne połączenie, taki delfin może kręcić głową 90 stopni w każdą stronę - opowiada. To pozwala kluczyć takiemu zwierzęciu w korzeniach drzew. Jest to element dostosowania się do życia rzecznego.

Delfiny i morświny słodkowodne - gatunki ginące

Delfin chiński jest gatunkiem w praktyce wymarłym. Ostatniego osobnika widziano w 2004 roku. - A jeszcze 30 lat temu to był gatunek dość pospolity, który tam jedzono - mówi profesor Piotr Tryjanowski. Wskazuje, jak szybko można wytrzebić całą populację. Chińczycy próbują odtworzyć ten gatunek nowoczesnymi technologiami inżynierii genetycznej. Krytycznie zagrożony jest morświn kalifornijski, który przypadkowo łapie się w sieci rybackie. Podczas ostatnich badań przed trzema laty doliczono się 12 osobników.

Niedawno w poznańskiej Palmiarni została otwarta wystawa poświęcona właśnie tym zwierzętom.

BB Kids TV/Youtube

Czytaj także:

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Piotr Tryjanowski (kierownik Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu)

Data emisji: 29.11.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ag


Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.