Delfiny i morświny słodkowodne zamieszkują duże rzeki w strefie równikowej, głównie dorzecza Amazonki, Orinoko, La Platy, Gangesu, Brahmaputry i Jangcy. Jest ich około 13 gatunków. - To "około" jest spowodowane tym, że cały czas toczą się spory, co jest, a co nie jest osobnym gatunkiem - wyjaśnia profesor.
Ssaki słodkowodne trudno spotkać
Zaznacza, że to są tak rzadkie stworzenia, że odłowienie ich jest bardzo trudne. Ostatnio nowy, nieznany gatunek objawił się w Kalifornii, a Stany Zjednoczone mają dość dobrze rozpoznaną faunę na swym terytorium. - To pokazuje, jaka to jest tajemnicza grupa - podkreśla.
Delfiny słodkowodne oddzieliły się od ich oceanicznych kuzynów 15 milionów lat temu. I odróżniają się jedną, ale to bardzo charakterystyczną cechą. - Delfiny oceaniczne mają dość sztywno połączoną głowę z korpusem ciała, natomiast u delfinów rzecznych jest tam luźne połączenie, taki delfin może kręcić głową 90 stopni w każdą stronę - opowiada. To pozwala kluczyć takiemu zwierzęciu w korzeniach drzew. Jest to element dostosowania się do życia rzecznego.
Delfiny i morświny słodkowodne - gatunki ginące
Delfin chiński jest gatunkiem w praktyce wymarłym. Ostatniego osobnika widziano w 2004 roku. - A jeszcze 30 lat temu to był gatunek dość pospolity, który tam jedzono - mówi profesor Piotr Tryjanowski. Wskazuje, jak szybko można wytrzebić całą populację. Chińczycy próbują odtworzyć ten gatunek nowoczesnymi technologiami inżynierii genetycznej. Krytycznie zagrożony jest morświn kalifornijski, który przypadkowo łapie się w sieci rybackie. Podczas ostatnich badań przed trzema laty doliczono się 12 osobników.
Niedawno w poznańskiej Palmiarni została otwarta wystawa poświęcona właśnie tym zwierzętom.
BB Kids TV/Youtube
Czytaj także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Krzysztof Michalski
Goście: prof. Piotr Tryjanowski (kierownik Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu)
Data emisji: 29.11.2021 r.
Godzina emisji: 19.30
ag
Delfiny rzeczne, czyli tajemnice waleni słodkowodnych - Jedynka - polskieradio.pl