Pandemia wpływa na życie religijne Polaków. Z powodu COVID-19 mniej udzielonych sakramentów

Data publikacji: 08.12.2021 16:55
Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 18:54
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W 2020 roku w polskich kościołach udzielono mniej sakramentów niż rok wcześniej. Wpływ na to miały pandemia koronawirusa i wprowadzone obostrzenia
W 2020 roku w polskich kościołach udzielono mniej sakramentów niż rok wcześniej. Wpływ na to miały pandemia koronawirusa i wprowadzone obostrzenia, Autor - Calamity Jane/shutterstock
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przygotował raport, który pokazuje, jak pandemia wpływa na życie religijne Polaków oraz funkcjonowanie Kościoła w naszym kraju. - Epidemia ograniczyła możliwość działalności duszpasterskiej i sprawowania sakramentów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK. Jak bardzo?
  • W 2020 roku udzielono w Polsce mniej chrztów, bierzmowania i sakramentu małżeństwa niż rok wcześniej
  • Pandemia miała wpływ na działalność organizacji kościelnych
  • W 2020 roku ponad 85 proc. uczniów chodziło na lekcje religii

Najnowszy raport ISKK przedstawia dane z 2020 roku. Ze względu na pandemię nie zbadano w nim liczby osób uczęszczających na msze św. i przystępujących do komunii św. Sprawdzono jednak liczbę udzielonych sakramentów i tu można zauważyć pewne spadki.

- Wyraźnie widać z tych danych, że epidemia ograniczyła możliwość działalności duszpasterskiej i sprawowania sakramentów, jak również tego, co jest charakterystyczne dla Kościoła w Polsce, czyli masowych praktyk chodzenia do kościoła. Po drugie dane wskazują na ciągłość działalności Kościoła i jego struktur oraz że Kościół w Polsce ma zdolność dostosowania się do zmieniających warunków. Nawet tak trudnych, jak epidemia - informuje ks. dr Wojciech Sadłoń.

W 2020 roku chrztu udzielono 312 tys. osób, co oznacza spadek o 16 proc. w porównaniu do 2019 roku. Z kolei do bierzmowania przystąpiło 252 tys. osób, czyli o 1/3 mniej niż rok wcześniej. Sakramentu małżeństwa udzielono ponad 91 tys. par, tj. o ¼ mniej niż w 2019 roku.

COVID-19 wpłynął na organizacje kościelne

Pandemia i obostrzenia miały też wpływ na działalność organizacji kościelnych.

- Tylko 26 proc. takich organizacji wskazało, że wpływ ten był znikomy bądź wcale go nie odczuły. Natomiast blisko połowa okresowo musiała wstrzymać swoją działalność. Ponad 1/3 zmieniła formę lub zakres działalność, a co piąta taka organizacja dodatkowo zadeklarowała działania na rzecz odbiorców, czyli poszerzyła swoją normalną działalność o wsparcie na rzecz innych - wyjaśnia Luzia Organek, kierownik badań w ISKK.

Uczniowie chodzą na religię

Według danych z raportu za 2020 rok zdecydowana większość uczniów, bo ponad 85 proc., chodziła na lekcje religii. - Najwięcej procentowo uczniów uczęszcza na lekcje religii w południowych diecezjach, jak na przykład przemyskiej czy krakowskiej. Najmniej - w diecezji warszawsko-praskiej, poznańskiej lub też wrocławskiej - twierdzi dr Karol Kamiński z ISKK.

O 1/5 zmniejszyła się liczba alumnów, tj. kleryków w wyższych diecezjalnych seminariach duchownych. Ten spadek spowodowany jest m.in. kryzysem demograficznym. W roczniku czytamy także, że w ubiegłym roku na terenie Polski działało 10 361 parafii katolickich, a najwięcej z nich w diecezjach tarnowskiej, krakowskiej i poznańskiej.

POSŁUCHAJ

03:10

Według danych z raportu za 2020 rok, zdecydowana większość uczniów, bo ponad 85 proc., chodziła na lekcje religii (Jedynka/Ekspres Jedynki)

Czytaj także:

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadziła: Karolina Rożej

Autor materiału: Tomasz Zielenkiewicz

Data emisji: 7.12.2021

Godzina emisji: 16.45

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.