W Polsce działa ponad 500 firm, które zajmują się projektowaniem i wypuszczaniem na rynek gier komputerowych. Wiele tytułów szybko zdobywa międzynarodową popularność, m.in. "Wiedźmin 3". - Jest to gra z gatunku RPG, która do dziś stawiana jest jako wzór dla wielu innych - przyznaje Jerzy Bartoszewicz, projektant interfejsów graficznych i recenzent gier.
Ekspert Jedynki wymienia również takie gry, jak "Dying Light" oraz "Cyberpunk". W tej drugiej warto zwrócić uwagę na wciągającą fabułę i dokładność odwzorowania świata. - Mamy różne rozwidlenia w fabule ze względu na decyzje, które podejmujemy. Jeśli popatrzymy na design tego świata i na to, jak wygląda miasto i różne detale, to wszystko jest tam perfekcyjnie zaprojektowane - twierdzi.
Gry uczą i rozwijają kreatywność
Dr Adam Flamma zajmuje się szkoleniem przyszłych twórców gier komputerowych. Jego zdaniem osoba, która chce projektować gry, powinna zadać sobie pytanie, czy jest w stanie przejść ze strony gracza na stronę twórcy. - To nie zawsze jest takie proste - mówi.
Gość Jedynki zwraca uwagę, że branża gier komputerowych jest jedną z najbardziej dochodowych na świecie i stanowi już ważny procent PKB w Polsce czy też w innych europejskich krajach.
- To jest medium globalne, które tak naprawdę pozwala na dotarcie do odbiorców na całym świecie. Z jednej strony jest to duża odpowiedzialność projektowa i finansowa, ale też możliwość powiedzenia czegoś o świecie i człowieku. Słyszeliśmy o "Cyberpunku" i "Dying Light". To są produkcje, na które wszyscy czekali i również dlatego, że są to gry, które coś wnoszą - wyjaśnia dr Adam Flamma.
Dr Adam Flamma uważa, że gry komputerowe rozwijają nasze myślenie oraz kreatywność. Jak dodaje, stymulują również zdolności poznawcze oraz proces zapamiętywania. Podczas korzystania z gier możemy uczyć się historii, języków obcych oraz przedmiotów ścisłych. - Możemy wykorzystać bazowe założenie gier za pomocą czegoś, co przynosi nam przyjemność i jest jednocześnie pewnym wyzwaniem dla gracza, jeżeli gra jest dobrze zaprojektowana - słyszymy.
Gry mogą uzależnić
Zdarza się jednak, że nasze dzieci, siedząc godzinami przed ekranami komputerów, wpadają w uzależnienie. Ten problem jest szczególnie widoczny podczas pandemii.
- Takie uzależnienie zaczyna się głównie wtedy, kiedy nic już nie jest interesujące, tzn. dziecko wycofuje się ze spotkań ze znajomymi i z innych aktywności, przestaje czytać książki czy z nami rozmawiać. To jest ten moment, kiedy powinniśmy zacząć przyglądać się dziecku. Możemy najpierw spróbować porozmawiać o grach i wejść w świat dziecka, ale jeżeli to się nie uda, to być może warto skonsultować się ze specjalistą - uważa psycholog dr Beata Rajba z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.
Zdaniem psycholog nie ma idealnej recepty na to, kiedy dziecko powinno zacząć korzystać z komputera czy smartfona. Niektóre dzieci robią to w wieku 5-6 lat, a inne 8-9 lat. Na pewno jednak powinny rozpocząć używanie tych urządzeń pod opieką rodziców. Ważne jest też, żeby pokazywać im na równi inne aktywności, m.in. zabierać na wycieczki czy spędzać czas przy grach planszowych.
- Możemy grać rodzinnie i tworzyć drużynę czy pomagać dziecku w grze. Okazuje się, że jest to taki sposób nawiązania kontaktu, który sprawia, że dzieci uczą się od nas, jak współpracować, łączyć się w grupy i jak wspólnie rozwiązywać pewne problemy - tłumaczy dr Beata Rajba.
Dr Beata Rajba wyjaśnia, że rodzice popełniają błąd, jeżeli pozwalają dziecku grać przez cały dzień, kiedy w ten sposób chcą mieć święty spokój. - Prędzej czy później to doprowadzi do uzależnienia - tłumaczy. Zaznacza jednak, że należy umożliwiać dziecku dostęp do nowych technologii. Inaczej może zostać wykluczone wśród rówieśników, ponieważ nie będzie miało o czym z nimi rozmawiać.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Daniel Wydrych
Materiał: Patryk Bedliński
Data emisji: 17.01.2022
Godzina emisji: 10.00-12.00
DS
Gry komputerowe. Jak nie uzależnić się od wirtualnego świata? - Jedynka - polskieradio.pl