Unikalna operacja usunięcia chorej nerki z jednoczesnym przeszczepieniem narządu

Data publikacji: 21.01.2022 13:41
Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 14:07
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Operacja
Operacja, Autor - MAD.vertise/Shutterstock
Zabieg, który wykonano w Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, polegał na usunięciu nerki torbielowatej z wyprzedzającym przeszczepieniem tego narządu od żywego dawcy. Dzięki innowacyjnej procedurze chory uniknął dializ. 
  • W Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej CSK UCK WUM wykonano unikalną operację, która polegała na usunięciu nerki torbielowatej z wyprzedzającym przeszczepieniem tego narządu od żywego dawcy.
  • Gdyby specjaliści zastosowali rutynowy algorytm postępowania, najpierw pacjentowi usunięto by nerkę, a dopiero po kilku miesiącach przeprowadzono transplantację. Wiązałoby się to z koniecznością dializowania. Dzięki innowacyjnej procedurze chory uniknął dializ.
  • Przeszczepienie narządu jest dziś uznawane za najlepszy sposób leczenia nerkozastępczego.

Operację przeprowadzono u 48-letniego mężczyzny, który przez wiele lat był leczony z powodu wielotorbielowatości nerek. Gdy okazało się, że brat chorego może być dawcą narządu, zdecydowano się na transplantację nerki. Przeszczepienie narządu jest dziś uznawane za najlepszy sposób leczenia nerkozastępczego.

Gdyby specjaliści zastosowali rutynowy algorytm postępowania, procedura odbyłaby się w dwóch etapach. Najpierw pacjentowi usunięto by torbielowato zmienioną nerkę, a dopiero po kilku miesiącach przeprowadzono transplantację. Wiązałoby się to z koniecznością dializowania. Udało się jednak uniknąć dializ dzięki nowoczesnej procedurze usunięcia chorej nerki z równoczesnym przeszczepieniem narządu.

Jak podkreślił w audycji "Eureka" prof. dr hab. n. med. Tomasz Jakimowicz z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej CSK UCK WUM, w Polsce przeszczepianie nerek, szczególnie od dawców żywych, nie jest popularne, a to jest najlepszy sposób leczenia nerkozastępczego. - Jeśli ktoś ma niewydolne nerki, powinien mieć w pierwszej kolejności przeszczepiony narząd, a dopiero później myśleć o dializach - wskazał.  

POSŁUCHAJ

24:10

Unikalna operacja usunięcia chorej nerki z jednoczesnym przeszczepieniem (Eureka/Jedynka)

Poza tym w audycji:

Chore noworodki, zwłaszcza te urodzone przedwcześnie, przebywają na oddziałach przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. W związku z pandemią COVID-19 matka i ojciec pozbawieni są, ze względów bezpieczeństwa, bezpośredniego kontaktu z niemowlęciem. Dzięki aplikacji "Oko na malucha" rodzice wcześniaków mogą przynajmniej swoje dziecko zobaczyć. 


Czytaj także:

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr n. med. Dariusz Madajczak (neonatolog), prof. dr hab. n. med. Tomasz Jakimowicz (Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej CSK UCK WUM)

Data emisji: 20.01.2022

Godzina emisji: 19.30

Jedynka/wum.edu.pl/kk
Spotkania w Jedynce
Spotkania w Jedynce
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.